بهترین مکان مطالعه کنکور

بهترین مکان مطالعه کنکور

[کل: 0 میانگین: 0]

بهترین مکان مطالعه کنکور برای هر فرد متفاوت می‎‌باشد. یعنی هر فرد با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و شرایطی که دارد، می‌تواند مکان مناسب برای مطالعه کنکور را بیابد. اما ما چندتا از ویژگی ‌هایی که بین این مکان‌ها مشترک بوده برای شما عنوان می‌کنیم. همه  ما در زمان مطالعه به دنبال مکانی هستیم که بیشترین آرامش را در آن داشته باشیم و با کتاب و تست و جزوه بتوانیم ارتباط عمیقی را برقرار کنیم. اما چرا انتخاب بهترین مکان مطالعه کنکور اینقدر اهمیت دارد؟ کنکور یک رالی بزرگ  وقدرتمند است که فاکتور های زیادی برای موفقیت در آن اهمیت دارد. همان‌طور که انتخاب کتاب های مطالعه و تست برای کنکور اهمیت دارد، انتخاب مکان مناسب نیز اهمیت فوق العاده بالایی دارد.

همان‌طور که دانش‌آموزان برای موفقیت در درس شیمی از بهترین کتاب مثلا شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان استفاده می کنند؛ برای یادگیری عمیق آن هم به یک مکان مناسب نیاز دارند. چرا که مهم ترین عامل یادگیری مناسب بودن مکان مطالعه است. تمرکز بیشتر موجب شده تا در مدت زمان کوتاه‌تری راندمان یادگیری بالاتری داشته باشیم. همه ی این عوامل وابسته به مکان مطالعه مناسبی است.

مکان‌‌‌ مطالعه‌ باید چگونه باشد

بهترین مکان مطالعه کنکور، مکانی است که کیفیت مطالعه ما را افزایش دهد. فضایی که ما برای مطالعه کتاب های کنکوری خود در نظر می‌گیریم یک سری خصوصیات و ویژگی ها دارد که مهم‌ترین شان عبارتند از:

فضا باید دارای آرامش مطلق در فضا به دور از هرگونه سر و صدایی باشد، تا بیشترین میزان تمرکز در مطالعه کردن را داشته باشید. مثلا برای دانش‌آموزان رشته ریاضی درس ریاضی اهمیت زیادی دارد و یادگیری این درس نیاز به تمرکز بالا دارد. مثلا برای مطالعه کتابی مانند ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز تمرکز حرف اول را می‌زند. با تمرکز کردن می‌توانید تمامی نکات کنکوری این کتاب را فرا گیرید.

بخوانید: ۱۲ وسیله ضروری سر جلسه کنکور ۱۴۰۲

محیطی که برای مطالعه انتخاب می شود باید کاملا ساده باشد و هیچ گونه دکوری در آن قرار نگرفته باشد؛ وگرنه تمرکز فرد کاملا در حین مطالعه پایین می‌آید. دروسی مانند حسابان و ریاضی به دقت و تمرکز بالایی نیاز دارند. برای این‌که این دروس را به خوبی یاد بگیرید تا در کنکور بالاترین میزان موفقیت را کسب کنید، علاوه بر انتخاب کتاب مناسب، محیط مناسب هم انتخاب کنید. بهترین کتاب برای موفقیت در این دروس کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و حسابان یازدهم تست خیلی سبز می باشد.

محیط آرام برای مطالعه 

محیطی که در نظر می‌گیرید باید تمیز و مرتب و به دور از هرگونه شلوغی باشد. مرتب بودن فضا باعث شده تا ذهن شما از هرگونه آشفتگی به دور باشد و تمرکز بیشتری در مطالعه داشته باشید.

بخوانید:  بهترین کتاب ریاضی جامع برای کنکور

برای برخی افراد ماندن در مکان ثابت کمک بهتری در مطالعه می کند. همان‌طور که برخی افراد تنها با یک کتاب و یک انتشارات خو می‌گیرند؛ مکان واحد هم برایشان بهتر است. چرا که در حین مطالعه حواسشان کمتر پرت می‌شود و تمرکز بیشتری بر روی مطالعه و یادگیری خواهند داشت. دانش‌آموزان زیادی هستند که برای انتخاب کتاب هم همیشه یک انتشارات را انتخاب می‌کنند؛ چرا که به سبک صفحه آرایی و چیدمان متن ها خو گرفته اند.

مثلا انتشارات خیلی سبز از پرفروش ترین انتشارات کنکوری است که دانش‌آموزان با کتاب های آن‌ها خو گرفته اند. کتاب هایی مانند ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و حسابان یازدهم تست خیلی سبز جزو پرتیراژ ترین کتاب ها هستند.

حفظ تمرکز افراد در بهترین مکان مطالعه کنکور

سکوت و آرامش نسبی ضروری است. اما توجه داشته باشید نباید محیط مطالعه سکوت مطلق برقرار باشد؛ چرا که ممکن است داوطلب در محیطی قرار گیرد که امکان سر و صدا در آن وجود داشته باشد. محیط باید طوری باشد که در صورت ایجاد سر و صدا تمرکز افراد بهم نریزد.

شرایط دما و نور مناسب از دیگر عواملی است که در انتخاب مکان مطالعه اهمیت دارد. همان‌طور که دانش‌آموزان در انتخاب و خرید کتاب به ضفحه آرایی و طراحی و نویسنده توجه می‌کنند؛ در نظر گرفتن این عوامل برای انتخاب مکان مناسب هم اهمیت دارد. پیشنهاد می شود مقاله بهترین راه قبولی مدارس نمونه دولتی را مطالعه کنید.

کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان کتابی است که دانش آموزان به دلایل فوق و موارد دیگر آن را اولویت خود برای خرید کتاب تست شیمی قرار داده اند. برای انتخاب مکان مناسب هم تهویه، نور زرد و سفید و دما را در نظر بگیرید. رنگ آمیزی مناسب مکان مطالعه نیز اهمیت دارد. رنگ آمیزی باید طوری باشد که احساس خستگی ایجاد نکند. رنگ های شاد موجب شده تا فضای روح انگیز و نشاط آوری به وجود آید.

 

مکان ثابت بهترین مکان مطالعه کنکور

وجود یک ساعت دیواری و برنامه مطالعاتی در مکانی که درس می‌خوانید اهمیت زیادی دارد. این حرکت موجب شده تا بتوانید برنامه درستی داشته باشید و برای رسیدن به هدف هایتان تلاش بیشتری کنید. توجه داشته باشید که انتخاب میز و صندلی مناسب هم اهمیت زیادی دارد. صندلی باید طوری باشد که با زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرند و کف پا روی سطح زمین باشد.

راحت بودن در زمان مطالعه

تمامی موارد بالا در انتخاب بهترین مکان مطالعه به شما کمک می‌کنند. اما مهم ترین عاملی که برای انتخاب مهم است تنها و تنها یک مورد است. راحت بودن در مکان مطالعه

کتاب هایی مانند شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان و حسابان یازدهم تست خیلی سبز جزو بهترین کتاب های کنکور شناخته شده اند؛ اما این احتمال هم وجود دارد که تمامی دانش آموزان با این کتاب نتوانند ارتباط خوبی بگیرند.

کیفیت مطالعه و تاثیر مستقیم در راندمان

بالارفتن کیفیت مطالعه در صورتی است که مکان مطالعه برای داوطلب فضای دلپذیری باشد. محیط باید طوری باشد که در طول مطالعه طولانی مدت مشکلاتی مانند مشکلات جسمی از جمله کمر درد، مچ درد و … به سراغ افراد در حین مطالعه کردن نیاید.

بهتر است از وسایل ارگونومی هنگام مطالعه استفاده کنید در غیر این صورت در چنین حالتی بدن دچار حالت سستی و خواب آلودگی می شود و راندمان مطالعه با کیفیت پایین می‌آید و بهترین گزینه برای مطالعه کردن در پشت میز است.

برای هر داوطلب با توجه به شرایط و ویژگی ها مکان های مختلف بهترین مکان مطالعه کنکور خواهند بود. برخی از این مکان ها مانند:

کتابخانه یا سالن مطالعه

اتاق شخصی

پارک

کافی شاپ

کتاب فروشی

کلاس درس

خانه همکلاسی

مراکز آموزشی

مراکز اجتماعی 

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • جولای 23, 2022
  • 108 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...