تاثیر درصد صفر در کنکور

کنکور تجربی: آیا درصد صفر تاثیر دارد؟

[کل: 0 میانگین: 0]

کنکور تجربی، با نزدیک‌شدن به ایام کنکور، استرس و نگرانی داوطلبان و خانواده‌ها بیشتر می‌شود. رقابتی بزرگ در پیش رو است و مبارزی قدر می‌خواهد. مخصوصاً اینکه رقابت اصلی به‌خصوص در کنکور تجربی، بر سر رشته‌هایی چون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است. اغلب داوطلبان با جدیت و تلاش درس‌ها را خوانده و مرور می‌کنند. اما در این بحبوحه، هستند کسانی که نگرانی بر تلاششان غلبه کرده و ناامید و سردرگم با انبوه کتاب‌ها سروکله می‌زنند. کنار گذاشتن یک درس، فکری است که در این هنگام به ذهن بعضی از این دانش‌آموزان خطور می‌کند. اما آیا انجام این تصمیم به نفع افراد است یا به ضررشان؟ در ادامه مقاله در کتاب طلایی با ما همراه باشید تا به بررسی  تاثیر درصد صفر در کنکور تجربی بپردازیم.

درصد صفر در کنکور تجربی

درصد صفر چیست؟

تصمیم برای درصد صفر هنگامی برای داوطلبان ایجاد می‌شود که به ایام برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شوند. در این زمان چنانچه داوطلب یک درس را آن‌چنان که باید نخوانده باشد، بسیار دچار دلهره و یأس خواهد شد. از سوی دیگر به علت محدودیت زمان، خود را از یادگیری و تسلط بر مطالب خوانده نشده عاجز می‌بیند؛ لذا تصمیم می‌گیرد تا از درصد صفر در کنکور استفاده کند. یعنی اینکه بخواهد در زمان باقیمانده تا کنکور، بقیه دروسی را که قبلاً خوانده است مطالعه کرده و از دروسی که بر آنها تسلط ندارد یا اصلاً نخوانده است، صرف‌نظر کند. در این صورت درصد او در آن درس از کنکور، صفر خواهد شد.

این مقاله را از دست ندید: تعداد سوالات هر درس در کنکور تجربی

تأثیر درصد صفر در کنکور

شکی نیست که کنکور به یک چالش مهم در زندگی اکثر ایرانیان تبدیل شده و همگان نتیجه آن را در زندگی و سرنوشت خود، تعیین‌کننده می‌دانند. در چنین شرایطی و با وجود رقابت‌های شدید در این عرصه، پیشنهاد می‌کنیم که از فکر درصد صفر بیرون بیایید! هیچ‌یک از کارشناسان کنکور درصد صفر را به شما پیشنهاد نمی‌کنند؛ چرا که درهرحال حتی یک پاسخ صحیح، بهتر از هیچ پاسخ صحیحی است. ضعف و عقب‌ماندگی در هر درسی و به هر میزانی قابل‌ جبران و بهبود است. آمارها نشان می‌دهد که تصمیم برای حذف کامل یک درس در کنکور، نتیجه عکس داشته و به ضرر داوطلبان است؛ لذا تأثیر  درصد صفر در کنکور تجربی نیز مانند سایر رشته‌ها، منفی بوده و هرگز توصیه نمی‌شود.

میتوانید بخوانید: بهترین کتاب های کمک درسی پایه های دهم و یازدهم

راهکار های عملی در کنکور

راهکار عملی برای موفقیت در کنکور

 

حال که تصمیم گرفتید روش درصد صفر را کنار بگذارید، باید به فکر برنامه‌ای عملی باشید. این برنامه باید به‌گونه‌ای باشد که در زمان باقیمانده تا کنکور، تاحدامکان پاسخگوی شرایط شما باشد. در اینجا چند پیشنهاد را برای مطالعه در زمان باقیمانده به شما ارائه می‌دهیم:

  • به فکر کمال‌گرایی در همه دروس، به‌ویژه دروس سخت نباشید. تجربه نشان داده است که در حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد سؤالات کنکور ساده و پیش‌پاافتاده بوده و با دانستن مفاهیم اولیه می‌توان آنها را پاسخ داد.
  • با همین ۲۰ یا ۳۰ درصد، تراز شما به میزان قابل توجهی نسبت به صفر درصد، بالاتر خواهد بود و از بسیاری از رقبا جلو می‌افتید.
  • برای دروسی که از آن عقب مانده‌اید، بهترین روش درس خواندن را جویا شده و سریعاً دست به کار شوید.
  • از منابع و رفرنس‌های معتبر و کاربردی در زمان باقیمانده استفاده کنید. انتخاب یک کتاب کمکی مناسب، یقیناً تأثیر بسیاری در نتیجه کسب شده توسط شما خواهد داشت.

میتوانید بخوانید: ۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس در کنکور

تأثیر ریاضی در کنکور تجربی

ریاضی، یکی از دروس تخصصی برای داوطلبان گروه تجربی محسوب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر ریاضی در کنکور تجربی بسیار زیاد بوده و داوطلبانی از گروه تجربی که ترازهای بالای ریاضی داشتند، رتبه‌های مناسبی کسب کرده‌اند. همان گونه که قبلاً هم گفتیم انتخاب منبع مناسب در افزایش تراز و بهبود رتبه نقش اساسی دارد. از میان منابع موجود در زمینه ریاضی، ما کتاب  ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز را به شما توصیه می‌کنیم. رویکرد این کتاب کاملاً تستی بوده و هدف آن موفقیت در آزمون‌های آزمایشی و کنکور است. جلد اول این کتاب مشتمل بر درس‌نامه‌ها، تست‌های آنها و پاسخ‌نامه کلیدی و جلد دوم شامل پاسخ تشریحی تست‌ها می‌باشد. در مجموع به تعداد ۳۳۱۲ تست در این کتاب وجود دارد.

میتوانید بخوانید: بهترین کتاب ریاضی برای کنکور تجربی

تاثیر شیمی در کنکور تجربیتأثیر شیمی در کنکور تجربی

 

شیمی جزء مهمترین دروس در رشته‌های ریاضی فیزیک و رشته علوم‌تجربی به شمار می‌رود؛ از همین رو نقش بسیار مهمی در نتیجه کنکور سراسری ایفا می‌کند. درس شیمی در هر رشته ۳۵ تست کنکور را به خود اختصاص داده و این تست‌ها از لحاظ دشواری، سیر صعودی دارند. تست‌های شیمی در کنکور سراسری متعلق به کتابهای شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم هستند. این درس از سه قسمت مسائل، حفظیات و مفاهیم تشکیل شده است. داوطلبان کنکور به درس شیمی بیش از دروس فیزیک و ریاضی علاقه دارند؛ لذا همواره تمایل به مطالعه این درس، بیش از سایر دروس تخصصی بوده است. از جمله منابع مفید و کاربردی در این زمینه می‌توان به شیمی یازدهم واجب تک جلدی، شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان و شیمی دهم تک جلدی مبتکران اشاره کرد.

میتوانید بخوانید: کنکور ۱۴۰۲ را از کی شروع کنیم؟

 

تأثیر زیست‌شناسی در کنکور تجربی

در دفترچه کنکور تجربی، درس زیست‌شناسی پس از سؤالات زمین‌شناسی و ریاضی قرار دارد. از نظر عددی بیشترین ضریب در میان دروس کنکور تجربی متعلق به زیست‌شناسی می‌باشد که ضریب ۱۲ را به خود اختصاص داده است. تعداد سؤالات این درس در کنکور ۵۰ عدد بوده و معمولاً از سوال شماره ۱۵۶ تا ۲۰۵ قرار گرفته‌اند. سؤالات زیست کنکور از سه پایه متوسطه دوم طراحی می‌شود. بهترین منبع پیشنهادی برای مطالعه این درس، کتاب  زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز می‌باشد. هدف از تألیف این کتاب، فراهم کردن منابع تست مناسب و کافی برای آمادگی داوطلبان برای کنکور سراسری است. جلد اول شامل تست برای سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم بوده و جلد دوم شامل درس‌نامه و پاسخ‌نامه تشریحی است. تمام تست‌های موجود در جلد اول، در جلد دوم کتاب بررسی شده و به آن‌ها پاسخ داده شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی  تاثیر درصد صفر در کنکور تجربی پرداختیم و گفتیم که این روش به هیچ عنوان به داوطلبان توصیه نمی‌شود؛ بلکه بایستی به‌جای آن به مطالعه درست و اصولی در زمان باقیمانده بپردازند. سپس تأثیر دروس ریاضی، شیمی و زیست را در کنکور تجربی بیان کردیم. در همین راستا، به معرفی چند منبع خوب و کاربردی برای موفقیت در این دروس پرداختیم. شما داوطلبان عزیز در صورتی که قصد موفقیت در کنکور را دارید، همین حالا جهت تهیه کتاب‌های زیست‌شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز، ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز، شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران، شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان و ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه با ما تماس بگیرید. کتاب طلایی منابع موردنیاز شما را دراسرع‌وقت و با بهترین قیمت در اختیار شما قرار خواهد داد.

میتوانید بخوانید: آخرین رتبه مجاز در انتخاب رشته برای کنکور تجربی و ریاضی

 

 

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • اکتبر 8, 2022
  • 314 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...