تعیین هدف برای مطالعه کنکور

تعیین هدف برای مطالعه کنکور

[کل: 0 میانگین: 0]

تعیین هدف برای مطالعه کنکور می تواند دانش آموزان را یک پله به سمت موفقیت سوق دهد. در کشورهای مختلف، دانشگاه ها روش پذیرش متفاوتی دارند که شامل حوزه های شناختی و غیرشناختی می شود.  اکثر دانشگا هها چهار ساله هنگام تصمیم‌گیری برای پذیرش، نمرات متقاضیان در آزمون‌ کنکور را در نظر می‌ گیرند.

نمرات آزمون سنجش تنها بخشی از درخواست دانشگاه شما است. افسران پذیرش کالج بیشترین وزن و اهمیت را به نمرات دبیرستان شما می دهند و اینکه آیا خودتان را به چالش می کشید یا خیر. امتحان ورودی دانشگاه یک آزمون استاندارد است که توانایی شما را در چندین زمینه می سنجد.

در ادامه با کتاب طلایی همراه باشید تا مزایای تعیین هدف برای مطالعه کنکور را در اختیارتان بگذاریم.

مزایای تعیین هدف برای مطالعه کنکور

تعیین هدف برای مطالعه کنکور : اصلی ترین عامل برای کسب رتبه بالا و دستیابی به آرزوها و اهداف، تعیین هدفی بزرگ است که باید هر دانش آموزی برای خود در نظر بگیرد. اهداف مسیر آینده فرد را مشخص و هموار می کنند. تعیین هدف برای مطالعه کنکور در تمامی امور زندگی، در حقیقت ترسیم جاده ای رویایی برای آینده ای بهتر است.

در حقیقت، کسب موفقیت و آینده ای درخشان در گرو برخورداری از هدفی بزرگ است. به نظر شما در هدف‌گذاری برای کنکور، چه انتخاب ‌هایی پیش روی دانش آموزان قرار می گیرد و کدام اهداف کاربردی‌تر و مفید‌تر هستند؟

هر انسانی در زندگی خود باید هدف داشته باشد. زیرا بدون داشتن هدفی مشخص زندگی انسان بی روح و بی انگیزه طی می شود. ماهیت هدف چندان اهمیتی ندارد. هر فردی می تواند هدف خاص خود را پیدا کند و برای رسیدن به آن گام بردارد.

تعیین هدف برای مطالعه کنکور با خودشناسی

تعیین هدف برای مطالعه کنکور: خودشناسی لازمه هدفمندی است. اگر به میزان کافی خود را بشناسید، موانع مسیر نمی توانند در روند برنامه شما اختلالی ایجاد کنند و میتوانید با انرژی و قدرتی بالا به سمت اهداف حرکت کنید. زیرا ما خودمان را می شناسیم و می دانیم موارد کوچک نمی توانند انگیزه ما را برای رسیدن به اهدافمان کم کنند. پیشنهاد می شود: نحوه مدیریت جلسه کنکور

آزمون های شخصیت شناسی مانند MBTI به افراد در این مسیر کمک شایانی می کنند که ویژگی ها و خصوصیات خود را بهتر درک کنند، علاقه خود را بشناسند.

طبق صفات خوب و بد خود یک برنامه ریزی اصولی داشته باشند. ارزش هایی که برای خودتان مهم است را مشخص کرده و با استفاده از این فاکتورها هدف خود را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود: بهترین زمان مطالعه در شبانه روز

نحوه تعیین هدف برای مطالعه کنکور

روش های مختلفی برای تعیین هدف برای مطالعه کنکور وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

هدف گذاری با روش اسمارت

کلمه اسمارت مخفف کلمات زیر است. پیشنهاد می شود: کتاب چی بخونم

  • مشخص
  • قابل اندازه گیری
  • دست یافتنی
  • واقع بینانه
  • زمان بندی شده

اما هرگز نمیتوان اینقدر منطقی هدف گذاری کرد. زیرا این روش کاملا مبتنی بر منطق است و انسان ها احساسی هستند نه منطقی؛ بنابراین روش دیگری را باید برای هدف گذاری جایگزین کرد. اسمارت روشی اشتباه نیست، اما در شروع کار نمی توان از اسمارت استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود: برترین منابع جامع کنکور ۱۴۰۲

 

گام مختلف برای هدف گذاری

برای شروع هدف گذاری از ۲ گام استفاده می کنیم که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

گام اول؛ ایده داشته باشید

تعیین هدف برای مطالعه کنکور: تو این مرحله باید ایده های ناب خود را برای کنکور روی کاغذ بنویسید. شما باید تکلیف خود را با خودتان مشخص کنید. از زندگی چی می خواهید؟ می خواهید در آینده چه شغلی داشته باشید؟ برای تعیین هدف باید طبق شرایط محیط و شرایط خودتان تصمیم بگیرید تا وضعیت زندگی خوبی را در آینده تجربه کنید.

برای برخورداری از هدفی منطقی و قابل دسترس باید ذهنی شفاف و هدفمند داشته باشید. تمرکز ذهنی خود را کنترل کنید و در راه رسیدن به اهداف از آن کمک بگیرید. برخورداری از ذهنی شفاف، قدرت خلاقیت و تفکر انسان را بالا می برد و باعث می شود انگیزه بالایی برای کسب رتبه بالا داشته باشد.

گام دوم؛ اولویت بندی تعیین هدف برای مطالعه کنکور

در گام دوم تعیین هدف برای مطالعه کنکور باید کلی از اهدافی را که در مرحله قبل روی کاغذ آوردید با یکدیگر تلفیق کنید. به عنوان مثال؛ شاید شما در هدف گذاری برای کنکور تصمیم بگیرید که سال دوازدهم معدل خود را ۲ نمره بالا ببرید، تراز خود را ۱۰۰۰ پله افزایش دهید و ساعت مطالعه را به ۱۲ ساعت در روز برسانید.

اگر دقت کنید تمام این اهداف در قبولی پزشکی دانشگاه تهران خلاصه می شود. زیرا فردی که قصد قبولی در این رشته را دارد، باید تمام پارامترها را در نظر بگیرد. پیشنهاد می‌شود: همه تکنیک های تست زنی کنکور ۱۴۰۲

انواع اهداف برای مطالعه در کنکور

هدف گذاری جامع و کامل شامل چند لایه است. احتمالا شما نیز ضرب المثل یک شبه نمیتوان ره صد ساله را رفت را شنیده اید. نمی توان با اهداف بلند مدت برنامه ای دقیق و اصولی تنظیم کرد. شما باید اهداف را کوچک تر کنید.

اهداف بلند مدت را به چند هدف کوتاه مدت تبدیل کنید تا کار برنامه ریزی و اقدام برای تحقق هدف راحت تر شود.

هدف گذاری بلندمدت

این نوع هدف گذاری در افزایش چشمگیر انگیزه داوطلبان برای تحول در رفتار و حرکت آنها به سمت اهدافشان نقش بسزایی دارد، اما نکته قابل توجه این است که باید این هدف مطابق واقعیات منطقی باشد تا براورده شود. انتخاب رشته حسابداری دانشگاه تهران، نمونه ‌ایی از اهداف بلند مدت است. پیشنهاد می‌شود: برنامه ریزی تابستان کنکور ۱۴۰۲

هدف گذاری میان مدت

تعیین هدف برای مطالعه کنکور: انتخاب این نوع هدفگذاری باید طبق توانایی ها و علایق و ارزش های افراد باشد. اینکه یک فرد در انتهای تابستان قرار است در کجا قرار داشته باشد و چه مقدار از دروس را مطالعه کند یا در فصل پاییز و زمستان کدام مباحث را خوانده و پس از عید چطور می خواهد وارد دوران جمع بندی شود، جزء اهداف میان مدت به شمار می رود.

هدف گذاری کوتاه مدت برای مطالعه کنکور

تا به اینجای مقاله با نحوه تعیین هدف برای مطالعه کنکور آشنا شده اید و فهمیدید که باید در این مسیر محکم قدم برداشته و تلاش خود را چندبرابر کنید، اما شما به یک سری اهداف کوتاه مدت نیز نیاز دارید. مثلا در آزمون های ازمایشی که شرکت می کنید، می خواهید چه ترازی کسب کنید؟ شما باید گام به گام پیش روید و انتظار پیشرفت خیلی زیاد را طی یک زمان کوتاه نداشته باشید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • جولای 6, 2022
  • 101 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...