معرفی رشته اتاق عمل

رشته اتاق عمل ، آشنایی کامل به همراه موقعیت های شغلی

[کل: 0 میانگین: 0]

رشته‌ اتاق عمل در چند سال اخیر با توجه به پیشرفت‌هایی که در رشته‌های پزشکی به‌ وجود آمده توجهات بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده و یکی از رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های علوم تجربی محبوبیت بسیار زیادی دارد.از رشته‌های پیراپزشکی که در بین داوطلبان کنکور زیست‌ شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز محبوبیت دارد رشته اتاق عمل است این رشته از زیر مجموعه‌های گروه علوم پزشکی می‌باشد که دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان تحصیل با تکنولوژی‌هایی که در جراحی و همچنین با اصولی که در اتاق عمل در هنگام مراقبت از بیمار باید وجود داشته باشند آشنایی می‌دهند. هدف از ایجاد این رشته این است که نیروهای انسانی را به‌ صورت آگاه متعهد و کارآمد تربیت کنند تا بتوانند به‌ صورت حرفه‌ای به ایفای خدمات در اتاق عمل بپردازند. برای این‌که بتوان به اتاق عمل راه یافت و از رشته‌های موجود در اتاق عمل استفاده کرد بهتر است از دروس پایه مثل ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز بهره برده تا بتوان به موفقیت بالایی در این زمینه دست یافت. تاآخر این مقاله همراه کتاب طلایی باشید.

ارتباط رشته اتاق عمل و روحیه کاری

 افرادی که به رشته‌ اتاق عمل علاقه دارند باید روحیه لازم برای انجام این کار را در اتاق عمل داشته باشند زیرا افرادی که از خون و جراحی ترس دارند نمی‌توانند در این رشته موفق شوند و افرادی که علاقه‌مند به رشته‌های پزشکی و جراحی و اتاق عمل هستند باید مسئولیت‌پذیر باشند که در کتاب شیمی دهم تک جلدی مبتکران این شرایط را کامل توضیح داده است. زیرا جان انسان‌ها با آن‌ها در ارتباط است و هر گونه بی‌مسئولیتی می‌تواند عواقب بسیار بدی را به‌ همراه داشته باشد و جان انسان‌ها را به خطر بیندازد. همچنین باید در این رشته صداقت و اصول اخلاقی را رعایت کرده و سرعت‌ عمل و دقت بالایی داشت تا بتوان در شرایط بحرانی و حساس امور را مدیریت کرد. بنابراین باید از توانایی جسمی بسیار بالایی برخوردار بود. بهتر است برای این‌که این شرایط را رعایت کرد از دروسی که در پایه‌های یازدهم وجود دارد استفاده کرد مثل شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران که درس شیمی را به‌ صورت کامل توضیح می‌دهد و می‌توان با استفاده از علوم موجود در این درس هم به سوی موفقیت رفت.

بخوانید: آشنایی با رشته داروسازی

شغل های رشته اتاق عملزمینه کاری رشته‌ اتاق عمل

افرادی که به رشته‌ اتاق عمل علاقمند هستند در قسمت‌های مختلفی می‌توانند ارائه خدمات کنند این مکان‌های عبارت است از مراکز خدمات درمانی و بهداشتی مثلا زیرشاخه‌های بیمارستان‌ها، اورژانس‌ها، بخش‌های جراحی اتاق عمل، مراکز آندوسکوپی، رادیولوژی، درمانگاه‌ها و مراکز دیگر که می‌توانند مشغول به کار شوند بنابراین در حالت کلی افرادی که در این رشته فارغ‌ التحصیل می‌شوند در مکان‌هایی که به رشته‌های اتاق عمل یا مهارت‌های فنی آن‌ها نیاز باشد می‌توانند مشغول به کار شوند. بنابراین بهتر است از دروسی که این درس‌ها را به‌طور کامل یاد می‌دهند استفاده کرد مثلاً درس شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان که جزء کتاب‌هایی است که علاوه‌بر این‌که درس شیمی را به‌طور کامل توضیح می‌دهد مهارت‌های لازم برای رشته‌های اتاق عمل را هم به دانشجویان می‌آموزد.

بخوانید: ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

رشته‌ اتاق عمل در دانشگاه‌ها

 برای این‌که به رشته‌ اتاق عمل راه پیدا کرد بهتر است که در دانشگاه‌ها به مدت چهار سال تحصیل کرد که شامل هشت ترم تحصیلی می‌باشد. بعد از این‌که چهار سال را با موفقیت به پایان رساند می‌توانند در رشته‌های مقاطع بالاتر مثل ارشد و دکترای وزارت بهداشت برای ادامه تحصیل اقدامات لازم را انجام دهند اما برای این‌که در رشته‌های دانشگاه هم موفق شود بهتر است از ابتدا دروسی که وجود دارد را با طور صحیح بیاموزند و از کتاب‌های کمک‌ درسی آن‌ها استفاده کند مثلاً کتاب حسابان یازدهم تست خیلی سبز که می‌تواند دانشجویان را در رشته‌های اتاق عمل کمک کند و اطلاعات لازم در این رشته‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دهد و از طریق این کتاب‌ها می‌توانند تست‌های بسیار خوبی را زد تا بتوان در کنکور موفق شد. البته برای این‌که بتوان مدرک لیسانس را از رشته‌های اتاق عمل به دست آورد نیاز است که بعد از این‌که تحصیلات دانشگاهی را با موفقیت به اتمام رساند حدود دو سال طرح پزشکی گذراند. این طرح برای همه دانش‌ آموختگانی که در رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی شرکت کردند اجباری می‌باشد و معاف بودن از آن صرفاً برای برخی از دانشجویان که شرایط خواص دارند امکان‌پذیر است در غیر اینصورت همه دانش‌آموختگان باید این طرح را بگذراند که در کتاب حسابان یازدهم تست خیلی سبز این شرایط کاملا توضیح داده شده است.

بخوانید: تاثیر درصد صفر در کنکور تجربی

مزایا و معایب رشته اتاق عملمزایا و معایب رشته اتاق عمل

از مزایای رشته اتاق عمل می‌توان به درآمد خوب و بازار کار بهتر آن اشاره کرد برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است کتاب شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران را مطالعه کرد.

البته معایبی هم دارد از جمله سرپا ماندن طولانی ، امکان گرفتن بیماری واگیردار، ماندن مدت زمان طولانی در اتاق عمل و … بنابراین بهتر است قبل از شروع کار از طریق کتب درسی با این رشته کاملا آشنا شد مثل کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان.

بخوانید: برنامه جمع بندی دروس دهم و یازدهم

درآمد رشته‌  های اتاق عمل

·         میزان درآمد رشته‌های اتاق عمل در ایران

 افرادی که از طریق رشته‌های اتاق عمل فارغ‌التحصیل می‌شوند و وارد دنیای کار می‌شوند مانند بسیاری از رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی دیگر درآمد بسیار خوبی دارند اما باید به این نکته هم توجه کرد که درآمدی که هر کدام از کارشناسان اتاق عمل دارند بسته به تجربه، مهارت و همچنین محیط کار دارد بنابراین درآمد حاصل می‌تواند متفاوت باشد. برای این‌که بتوان اطلاعات و مهارت زیادی را به دست آورد بهتر است که از ابتدا دروس مربوط به این رشته‌ها را به ‌طور کامل یاد گرفت مثلاً کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه می‌تواند افراد را در این زمینه کمک کند تا بتوانند اطلاعات خوب را به دست آورند.

·         میزان درآمد رشته‌های اتاق عمل در خارج از کشور

رشته‌های اتاق عمل در همه دنیا از بازار بسیار خوبی برخوردار است و متخصصان و جراحان برای این‌که بتواند عملیات جراحی را انجام دهند نیاز است که یک تکنیسین جراحی در کنار خود داشته باشند بنابراین تقاضا برای جذب این افراد بسیار بیشتر است. ازاین‌رو نیاز است تا بتوانند از کتاب‌های زیست‌ شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز استفاده کنند تا اطلاعات لازم را بدست آورند. این حرفه در سال‌های ۲۰۲۰ جزء شغل‌های برتر دنیا به حساب می‌آید که در کشورهای مختلف خوب درخشیده است.کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز کتاب بسیار خوبی است که تست‌ها و اطلاعات لازم را به دانش‌آموختگان ارائه می‌دهد تا بتوانند به‌ راحتی اطلاعات و مهارت‌های لازم درمورد رشته‌های اتاق عمل را بدست آورند.

سایت منبع: سازمان سنجش

 

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • اکتبر 19, 2022
  • 99 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...