معرفی کامل رشته داروسازی

رشته داروسازی ، آشنایی کامل به همراه موقعیت های شغلی

[کل: 0 میانگین: 0]

رشته داروسازی یکی از رشته‎ های علوم پزشکی در آزمون سازمان سنجش است که در حیطه ساخت دارو، بررسی وضعیت دارو در بدن انسان و موجودات زنده دیگر، میزان تأثیری که دارو بر سلامت جامعه می‎گذارد و کم کردن بحران‎های بیماری زا، فعالیت دارد. در اصل می‎توان گفت که رشته داروسازی به شناخت ماده مؤثر، فرموله کردن این ماده (یعنی اینکه ماده مؤثر را به شکلی درآورد که برای بیمار قابل مصرف باشد مثل قرص و…) و بررسی اثرات دارو بر بدن بیمار می پردازد.

لازم به ذکر است حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد علت ناموفق بودن مداوای یک بیمار، به دارو مربوط می‎شود. یعنی باید به کیفیت دارو، انتخاب نوع دارو و نحوه استفاده از دارو (یعنی با مواد غذاییی و دیگر داروهای مصرفی مغایرت نداشته باشد) نظارت داشت و به صورت دقیق به رعایت این اصول دقت کرد که این بررسی‎ها از وظایف یک داروساز می‎باشد. برای آشنایی کامل با این رشته تا آخر این مقاله همراه کتاب طلایی باشید.

برای تحصیل در رشته داروسازی چه توانایی‎هایی لازم است؟

به طور کلی رشته داروسازی ترکیبی از علوم پایه و علوم بالینی می‌باشد. به همین دلیل کسی که می‎خواهد، در این رشته تحصیل کند باید در دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی توانمند باشد، این دروس را در کنکور نیز به بهترین نحو مطالعه کرده باشد که در انتهای مقاله در مورد اهمیت این دروس و چگونگی خواندن آن برای قبولی در کنکور صحبت خواهیم کرد.

از دیگر توانایی‎هایی که یک داروساز نیاز دارد این است که، بتواند با افراد به خوبی ارتباط برقرار کند و با بیماران رفتار مناسبی داشته باشد تا بهتر از نیاز آنها با خبر شود. همچنین برای موفق شدن در این رشته باید بسیار سخت کوش بود زیرا درس‎های آن بسیار متنوع است و باید وقت زیادی برای خواندن و حفظ کردن آن‌ها گذاشته شود.

بخوانید: ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

چه دروسی در داروسازی تدریس میشونددروسی که در این رشته تدریس می‎شوند

تا اینجا به اندازه کافی از خود رشته داروسازی صحبت کرده‎ایم و تا حدودی آن را برای شما معرفی کردیم، اما اکنون می‎خواهیم دروسی که در آن تدریس می‎شود را برای شما شرح دهیم، که کاملا لازم است قبل از اینکه تحصیل در رشته داروسازی را انتخاب کنید، دروس آن را بشناسید زیرا ممکن است بعضی از دروس اصلا به سلیقه و استعداد شما نخورد یا برایتان بسیار سخت باشد. که همین موضوع سبب می‎شود ادامه راه تحصیل‎تان برایتان دشوار یا غیر ممکن شود. این رشته مانند بسیاری دیگر از رشته‎ها دارای دو گروه از دروس است که عبارتند از دروس پایه و دروس تخصصی که در زیر آنها را برای شما نام برده‎ایم. لازم به ذکر است بیشتر درس‎های این رشته در آزمایشگاه ارائه می‎شود..

  • دروس پایه: بیولوژی نظری، فیزیک نظری، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، تشریح، اصول خدمات بهداشتی، آمار حیاتی، شیمی عمومی، بیوشیمی، فیزیولوژی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، میکروب شناسی نظری و عملی، انگل شناسی و قارچ شناسی، ایمونولوژی، کمک های اولیه، کامپیوتر.

بخوانید: کنکور تجربی: آیا درصد صفر تاثیر دارد؟

  • دروس تخصصی: گیاه شناسی دارویی، اشکال دارویی، تغذیه و رژیم درمانی، فیزیکال فارماسی، روش های دستگاهی، سم شناسی، بیوفارماسی، مواد خوراکی نظری، مدیریت در داروسازی، درمان شناسی، اطلاعات دارویی، شیمی دارویی، فارماکولوژی، مفردات پزشکی، فرآورده های دارویی بیولوژیکی، داروسازی صنعتی، کنترل میکروبی دارویی، کارآموزی صنعت، زبان تخصصی، مقدمات داروسازی، گیاه شناسی داروسازی، کارآموزی دارو خانه.

چگونگی قبول شدن در رشته داروسازی

تا این بخش در مورد رشته داروسازی و دروس آن صحبت کردیم، اما قبل از همه نکاتی که تا به حال گفته شد باید اول بتوان از خان کنکور رد شد و در این رشته به قبولی رسید که بعد از داشتن علاقه، استعداد و مهم‎تر از همه پشتکار باید این مسیر را به درستی پیمود و بهترین ابزار را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کرد، در خصوص کنکور ابزار به معنای کتاب‎هایی است که شما انتخاب می‎کنید تا در کنار کتاب درسی مدرسه از نکات و تست‎های آنها بهره ببرید یکی از این کتاب ها زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز است. ما در ادامه بهترین و جامع‎ترین آنها را به شما معرفی می‎کنیم تا بتوانید به بهترین نتیجه ممکن برسید، وقت و انرژی خود را به صورت بهینه مصرف کنید.

به طور کل باید از طریق کنکور تجربی وارد این رشته شد و اکثر داوطلبان می‎دانند که مهم‎ترین درس در این کنکور درس زیست شناسی می‎باشد که بالاترین ضریب را نیز دارد. شما علاوه بر اینکه باید بارها کتاب درسی زیست را مطالعه کنید نیاز دارید که کتابی باشد تا نکات را ریز به ریز برایتان درآورد و بعد از اینکه تمام نکات مربوطه را مطالعه کردید با حل سوال، آنها را کامل به خاطر بسپارید و به صورت متعدد خود را بسنجید، که ما به شما کتاب زیست شناسی کنکور جلد اول خیلی سبز را پیشنهاد می‎کنیم.

این کتاب یعنی زیست شناسی کنکور جلد اول خیلی سبز به صورت کامل و جامع نکات درسنامه را برای شما کنار هم گذاشته و تمام تست‎هایی که محتمل است در کنکور بیاید را پوشش می‎دهد.

بخوانید: روزی چند ساعت شیمی بخوانیم

تاثیر شیمی کنکور در رشته داروسازیشیمی کنکور

اگر توجه کرده باشید در رشته داروسازی شیمی یکی از مهم‎ترین درس‎ها می‎باشد، در نتیجه یادگیری آن بسیار در این رشته به شما کمک می‎کند و البته در رتبه کنکور شما مخصوصا برای داروسازی بسیار تاثیر گذار است. پس باید در یادگیری تمام نکات کتاب درسی کوشا باشید و به حل تمامی سوالا‎هایی که از این نکات طرح می‎شوند مسلط شوید.

برای رسیدن به این توانایی نیاز به کتابی کامل و با تست‎های قوی دارید که از ریز به ریز نکات نگذشته باشد. شاید دیگر نیاز به گفتن نباشد که چه کتابی مناسب است زیرا تمامی کنکوری‎ها می‎دانند که بهترین منبع برای یادگیری و تست زنی شیمی، مبتکران است، چرا که این کتاب‎ دارای درسنامه‎ای کامل و جامع است که در هیچ کتاب دیگری به این شکل نمی‎توان این درسنامه را دید، تمام نکات موجود را با ذکر مثال به شما یاد می‎دهد و شما را برای هر تستی از هر نکته آماده می‎کند.

حتی اگر شما برای این درس کلاسی نروید درسنامه آن به صورت خودآموز می‎تواند شیمی شما را قوی کند. در نهایت شما بعد از هر تستی که حل می‎کنید می‎توانید به پاسخ نامه آن رجوع کنید که سوال را برای شما کاملا تحلیل کرده و تمام نکاتی که به آن توجه نکرده بودید را متذکر شده است.

شما می‎توانید با خواندن درسنامه و حل کردن تست‎های کتاب شیمی دهم تک جلدی مبتکران ، شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران و شیمی دوازدهم تست مبتکران نوشته بهمن بازرگان، به بهترین نتیجه در کنکور برسید و وارد آن رشته در دانشگاه شوید.

ریاضی کنکور

درسی که در تمامی رشته‎های ریاضی، تجربی، انسانی و… دیده می‎شود چیزی نیست جز ریاضی که، جزئی جداناپذیر از زندگی انسا‎ن‎ها می‎باشد در نتیجه درصدی که از آن در کنکور کسب می‎کنیم بسیار مهم است. در هر دو رشته پر طرفدار ریاضی و تجربی این درس قابل اهمیت است. برای اینکه بتوانید در رشته ریاضی به خوبی از پس آن بر بیایید، بهترین انتخاب برای شروع و یادگیری جامع تمامی نکات، کتاب‎های خیلی سبز است که برای پر نکته ترین پایه یعنی یازدهم حسابان یازدهم تست خیلی سبز بهترین گزینه می‎باشد.

در کنکور تجربی نیز بهترین انتخاب‎ها، ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و بعد از آن برای سطح پیشرفته‎تر کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهر و ماه می‎باشد.

پس برای قبولی در این رشته کافی است که کتاب‎های کاملی را مانند زیست شناسی کنکور جلد اول خیلی سبز،ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه ، شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران و شیمی دوازدهم تست مبتکران نوشته بهمن بازرگان، ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهر و ماه به صورت دقیق مطالعه کنید و تست‎های آن را حل کنید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • اکتبر 17, 2022
  • 84 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...