معرفی کامل رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی ، آشنایی کامل به همراه موقعیت های شغلی

[کل: 2 میانگین: 5]

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از پر مخاطب‌ترین رشته‌های پزشکی در چندین سال گذشته  می‌باشد که شاهد رشد و پیشرفت به سزای آن در چند سال اخیر بوده ایم. کتاب طلایی شرح میدهد در این علم شاهد آنالیز و آزمایش‌های خون، مایعات و بافت‌های بدن می‌باشیم، در نتیجه می‌توان بیان کرد که در حوزه‌هایی همانند تشخیص بیماری، درمان و همچنین حفظ سلامتی افراد کمک به سزایی می‌نماید. با توجه به این مواردی که ذکر کردیم، حتما متوجه شدید که رشته علوم آزمایشگاهی رشته‌ای بسیار حساس بوده و نقش تعیین کننده‌ای در عرصه پزشکی دارد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را تا حدودی با این رشته آشنا کنیم. همچنین به معرفی برخی از کتاب‌های کمک آموزشی کنکور که در جهت رسیدن به این رشته به شما کمک می‌کنند همراهی می‌کنند همانند زیست‌ شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز که میواند در موفقیت در کنکور تجربی کمک شایانی به شما بکند.

 

معرفی کلی رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی که به آن medical laboratory نیز گفته می‌شود یک رشته عملی می‌باشد که در آن شاهد انواع مختلف بیماری‌ها می‌باشیم که از طریق آزمایش‌های متفاوت که بر روی خون و مایعات و همچنین نسج‌های بدن انجام می‌گیرد تشخیص داده می‌شود.

به طور کلیمی توان این رشته در دسته رشته‌های عملی طبقه‌بندی کرد که در بیشتر موارد دارای جنبه‌های تشخیصی می‌باشد. در نتیجه افراد بایستی در این رشته به کار عملی علاقه‌مند باشند و همچنین نسبت به کار و همچنین محیطی که بیمار در آن قرار می‌گیرد حساسیت نشان ندهند.

فارغ التحصیلان این  رشته همگی اذعان داشتند برای موفقیت در کنکور برای این رشته ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبزکمک زیادی به آنها کرده. آن ها بعد از فارغ التحصیلی  قادر خواهند بود با توجه به گرایش‌های مد نظر، سابقه کار و همچنین علاقه مهدی خود در بخش‌های متفاوت آزمایشگاه‌های مختلف به کار مشغول شوند.

بخوانید: ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

توانایی‌های لازم برای تحصیل و اشتغال در رشته علوم آزمایشگاهی

همان طور که حتما می‌دانید، علاقه افراد به رشته تحصیلی یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت در تحصیل آن رشته می‌باشد. اما این موضوع را هم می‌دانید که تنها شرایط موفقیت علاقه به حساب نمی‌آید و لزوما علاقه مندی به یک رشته نمی‌تواند تضمین کننده این باشد که به درجات عالی در یک رشته تحصیلی دست پیدا کنید برای اینکه بتوانید در ریاضی این رشته در کنکور درصد بالایی داشته باشید پیشنهاد ما به شما ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه است که میتواند به خوبی در این درس به شما در کنکور کمک کند.

آن دسته از داوطلبانی که قصد دارند در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل کنند و  این رشته را انتخاب کنند باید در کنار علاقه به مهارت‌های خود و همچنین مهارت‌های لازم و ضروری برای این رشته نیز آشنایی و آگاهی کامل داشته باشند.

بخوانید: معرفی رشته داروسازی

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم جهت رسیدن به موفقیت در رشته علوم آزمایشگاهی آشنا کنیم که عبارتند از:

علاقه مندی به دروس مختلف به خصوص شیمی و زیست‌شناسی

حساسیت نداشتم نسبت به مواد شیمیایی و آزمایشگاهی مختلف

علاقه‌مند بودن به کار با لوازم و دستگاه‌های آزمایشگاهی متنوع

صبور بودن و داشتن حوصله زیاد

برخورداری از آمادگی روحی و بدنی و همچنین سلامت جسمانی

 

بازار کار در رشته علوم آزمایشگاهیبازار کار رشته علوم آزمایشگاهی چگونه است؟

برای بررسی رشته علوم آزمایشگاهی از لحاظ کاربرد و همچنین بازار کار باید بیان کرد که این رشته جز رشته‌های خوب و پرطرفدار در گروه پزشکی دسته‌بندی می‌شود. افرادی که قصد تحصیل و اشتغال در این رشته تحصیلی را دارند بایستی علاوه بر آشنایی با مهارت‌های تخصصی گرایش خود، همچنین با مهارت‌های فردی نیز آشنایی کامل داشته باشند تا در این مسیر به مشکل بر نخورند. حتما شما نیز به این موضوع واقف هستید که در اکثر مواقع مهارت‌های فردی افراد را از یکدیگر جدا می‌کند و سبب می‌شود برخی در رشته خود موفق شوند و به پیشرفت‌های زیاد دست یابند در حالیکه برخی به طور چشمگیری ارتقا پیدا نکنند. این مهارت‌ها سبب می‌شود افراد در سازمان‌ها و محیط‌های کاری مختلف به صورت موثر‌تری کار کنند. پیش از وارد شدن در بازار کا این رشته در ابتدا می بایست در کنکور درصد بالایی را در شیمی داشته باشید بهترین کتاب ها در این زمینه شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان یازدهم و دهم است.

 

مزایا و معایب رشته علوم آزمایشگاهی

هر رشته در طی دوران تحصیل و کار خود معایب و مزایایی را برای فرد به ارمغان می‌آورد که رشته علوم آزمایشگاهی نیز استثنا نیست و دارای مزایا و معایب متعددی می‌باشد. از جمله مزایای این رشته تحصیلی می‌توان به راحت بودن سختی کار در مقایسه با سایر رشته‌های پیرا پزشکی اشاره کردو همچنین رشته‌ای کاربردی می‌باشد و از بازار کار خوبی نیز برخوردار است. دامنه تحقیقاتی این رشته نسبت به دسته زیادی از رشته‌های دیگر همچون پرستاری بیشتر خواهد بود. اما از معایب این رشته می‌توان به درآمد پایین‌تر این رشته در مقایسه با سایر رشته‌ها همچون پرستاری اشاره کرد. همچنین برای افراد همیشه امکان ابتلا به انواع مختلف میکروب و آلودگی وجود خواهد داشت.

بخوانید: معرفی رشته اتاق عمل

قبولی در رشته علوم آزماییشگاهینکات ضروری درباره قبولی در رشته علوم آزمایشگاهی

همانطور که اشاره کردیم، چند سالی است که این رشته پیشرفت‌های زیادی کرده و در نتیجه افراد تمایل بیشتری برای تحصیل در این رسته از خود نشان داده اند. بنابراین رقابت بر سر قبولی در این رشته نیز کمی سخت شده است.

برای قبولی در این رشته همه دروس اختصاصی اهمیت دارند ولی دروس زیست‌شناسی و شیمی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود. البته مجددا به شما تاکید می‌کنیم که همه دروس به اندازه خود مهم هستند و هیچ کدام از آن‌ها را نباید کنار گذاشت.

همچنین برای قبولی در این رشته باید از یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم برخوردار بود و داوطلب بایستی خود را موظف به اجرای کامل آن کند.

کتاب‌های کمک درسی زیادی نیز در حوزه کنکور وارد بازار شده است که برخی از آن‌ها نسبت به سایرین استاندارد‌تر بوده و داوطلب را در مسیر کنکور راهنمایی می‌کند. برخی از کتاب‌های تست مناسب شامل: زیست‌شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز، ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز، شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران، شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان، حسابان یازدهم تست خیلی سبز، شیمی دهم تک جلدی مبتکران و ریاضی جامع کنکور تجربی مهر و ماه می‌باشد. شما عزیزان با تهیه این کتاب‌ها و استفاده کامل از آن‌ها درصد قبولی خود در رشته علوم آزمایشگاهی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهید.

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با رشته علوم آزمایشگاهی بیشتر آشنا کنیم و در زمینه توانایی‌های لازم برای این رشته و همچنین بازار کار این رشته اطلاعات مختصری به شما ارایه دادیم. همچنین در خصوص مزایا و معایب این رشته نیز صحبت کردیم تا شما عزیزان با آگاهی بیشتری وارد این رشته شوید. در صورتی که شما عزیزان در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتری دارید می‌توانید با کارشناسان و متخصصان با تجربه ما ارتباط برقرار نمایید و نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • اکتبر 26, 2022
  • 80 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...