ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

[کل: 0 میانگین: 0]

ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی از جمله سوالات مهم کنکوری هاست. هر چند که امروزه راه‌های فوق العاده زیادی برای موفقیت و کسب درآمد بالا و اصطلاحا دست یافتن به زندگی رویایی وجود دارد، اما همچنان آزمون سراسری یا سد سنجش کنکور، مهمترین و سرنوشت ساز ترین مرحله تحصیل و ورود به دانشگاه است.

برای بسیاری دانش آموزان و داوطلبان کنکور، به خصوص کنکور تجربی، همه چیز در نتیجه کنکور خلاصه می‌شود. برای برخی داوطلبان و خانواده‌های ایشان کنکور تجربی بحث مرگ و زندگی است و قبولی در آن انتهای خوشبختی و موفقیت! البته که در اینجا کاری به این بحث جذاب نداریم؛ بگذریم.. !

در واقع در همه سال‌ها به ویژه چند سال اخیر، کنکور سراسری تجربی از پر متقاضی ترین آزمون‌های علمی کشور بوده و هست. سالانه چند میلیون نفر داوطلب در کنکور تجربی مورد سنجش آموزش و پرورش کشور قرار می‌گیرند و در رقابتی تنگاتنگ، بر سر رشته‌های تاپ تجربی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و.. که اغلب ظرفیت کمی هم دارند، تلاش می‌کنند.

چیزی که بیشتر از بقیه رشته‌ها در کنکور تجربی به چشم می‌خورد، دوران سخت و طاقت فرسا و نتایج نه چندان خوشایند آزمون است. اکثریت داوطلبان کنکور سراسری تجربی ۱ تا ۳ سال از بهترین سال‌های جوانی‌شان را صرف درس خواندن مادام و شرکت در کلاس‌های آموزشی می‌کنند، قید بسیاری خوشی‌های خود را می‌زنند، هزینه‌های کلانی را صرف مشاوره و کلاس آموزش کنکور و کتاب‌های کمک آموزشی می‌کنند و در نهایت تعداد کمی از این افراد (طبق آمار حدود ۰.۰۴ درصد این داوطلبان) به نتیجه دلخواه خود و رشته‌های تاپ زیرگروه تجربی دست می‌یابند.

دلیل این موضوع و فشار روانی سنگینی که بر دوش داوطلبان و والدین ایشان می‌گذارد، بسیار گسترده و از بحث این نوشته خارج است. اما به طور کلی از چند طریق یا به بیان دیگر کنترل چند مورد می‌توان از بروز این مشکلات و آسیب‌ها جلوگیری به عمل آورد.

عوامل تاثیر گذار در دست یابی داوطلب کنکور تجربی در سازمان سنجش به نتیجه دلخواه، به دو گروه قبل از کنکور و بعد از کنکور تقسیم می‌شوند. مهمترین عوامل موفقیت در کنکور سراسری تجربی پیش از آزمون، تلاش هوشمندانه و بکارگیری منابع آموزشی جامع و کارآمد؛ و یکی از تاثیرگذارترین موارد در دست یابی به نتیجه دلخواه پس از آزمون، انتخاب رشته اصولی با توجه به ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی است.

از آنجایی که با گسترش فضای مجازی و ارتباطات گسترده، همواره سیل عظیمی از اطلاعات در مورد ظرفیت‌های رشته تجربی و منابع کنکور این رشته وجود دارد و خیلی اوقات همین، سبب سردرگمی و استرس بیشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی می‌شود، در ادامه قصد داریم به طور جامع و کاربردی به این دو مسئله مهم بپردازیم. با ما در کتاب طلایی همراه باشید.

میتوانید بخوانید: تاثیر درصد صفر در کنکور تجربی

 

ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی چگونه است؟

ظرفیت دانشگاه سراسری چگونه است؟همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از عمده دلایل رقابت تنگاتنگ و جو سنگین رقابتی در قبولی دانشگاه سراسری برای رشته تجربی ظرفیت کم زیرگروه‌های این رشته نسبت به متقاضیان آن است.

با توجه به اینکه متقاضیان رشته تجربی به طرز قابل توجهی فراوان‌تر از داوطلبان سایر رشته‌ها هستند، اما ظرفیت پذیرش دانشگاهی مشابه دیگر رشته‌ها دارند، هیچگاه توازنی بین داوطلبان و ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی وجود نداشته و همین سبب رقابت شدید دانش آموزان برای ورود به دانشگاه می‌شود.

داوطلبان کنکور سراسری در انواع روزانه، شبانه، پردیس، غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد و پیام نور برای ورود به دانشگاه پذیرفته می‌شوند. این دانشگاه‌ها که اغلب در امکانات و هزینه تحصیل از هم متمایز می‌شوند، دارای ظرفیت‌های پذیرش متفاوتی هستند و در شرایط خاص نتایج کنکور و رتبه‌ لب مرز، می‌توانند گزینه‌های خوبی برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها باشند.

اطلاع از ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای انتخاب رشته تجربی یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اقدامات پس از کنکور، برای قبولی در بهترین دانشگاه و رشته ممکن است. انتخاب اصولی و آگاهانه بهترین رشته‌ها با توجه به ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها، می‌تواند شما را به بهترین موقعیت تحصیلی ممکن با توجه به رتبه و تراز کنکورتان برساند.

اما چطور باید از ظرفیت‌های پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی مطلع شویم؟ در بخش بعد خواهیم دانست.

میتوانید بخوانید: کنکور ۱۴۰۲ را از کی شروع کنیم؟

توجه نکردن به ظرفیت اعلام شدهنحوه کسب اطلاع از ظرفیت‌های پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

از آنجایی که بسیاری داوطلبان و خانواده‌ها به شدت نگران کنکور تجربی و انتخاب رشته دانشگاهی هستند، مادام در پی یافتن اطلاعات در مورد ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی ، بهترین منابع، اخبار لحظه‌ای کنکور و… هستند و همین سبب می‌شود بسیاری اوقات در دام اخبار کذب و اطلاعات نامعتبر در مورد ظرفیت‌های رشته تجربی گرفتار شوند.

در حقیقت ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی در هیچ سالی پیش از نتایج کنکور و آغاز انتخاب رشته منتشر نمی‌شود. هر ساله همراه با دفترچه انتخاب رشته تجربی، ظرفیت‌های پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی و جزئیات انتخاب رشته، سهمیه‌ها، دانشگاه‌ها و… در اختیار پذیرفته شدگان کنکور سراسری قرار می‌گیرد.

پذیرفته شدگان کنکور در زمان اعلام شده فرصت دارند از طرق گوناگون از جمله مطالعه دفترچه انتخاب رشته تجربی مذکور، در مورد بهترین انتخاب اطلاع کسب کنند، در صورت لزوم از مشاوران خبره و مجرب این حوزه کمک بگیرند و در نهایت انتخاب رشته اصولی انجام دهند.

شایان ذکر است که هر چند ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی هر سال، تنها با شروع انتخاب رشته به اطلاع داوطلبان می‌رسد، اما راهی مطمئن برای تخمین ظرفیت‌ها، مطالعه دفترچه انتخاب رشته تجربی یک تا سه چهار سال گذشته است.

ظرفیت‌های پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی طی چند سال متوالی متحمل تغییرات حداقلی می‌شود و معمولا با توجه به تعداد نزدیک متقاضیان در چند سال، سنجه خوبی برای آمادگی و شناخت زیر و بم ظرفیت انتخاب رشته است.

میتوانید بخوانید: بهترین کتاب های درسی پایه ای دهم و یازدهم

به ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی توجه نکنید، اگر ..!

اگر دانش آموز پایه دهم، یازدهم هستید و چند سالی تا کنکور فاصله دارید و حتی اگر دوازدهمی هستید و هنوز کنکور خود را نداده‌اید، لزومی ندارد الان به فکر ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری باشید.

در حال حاضر تمرکز خود را فقط و فقط و فقط بر تلاش هوشمندانه و اصولی در جهت اهداف خود بگذارید، با منابع آموزشی درست سوالات شبیه ساز حل کنید و تمام توان و تمرکزتان را حول محور این موضوعات صرف کنید.

توجه داشته باشید که اگر حالا تلاش کنید، رتبه و تراز بهتری دریافت کرده و اختیار بیشتری در انتخاب رشته با هر تعداد ظرفیت پذیرش دانشگاه دارید. پس تا دیر نشده راه آینده خود را هموار کنید.(پیشگیری همواره بهتر از درمان است!)

اگر یک کتاب جامع برای رفع نواقص و تسلط بر ریاضی کنکور نیاز دارید، کتاب‌های ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اگر در شیمی پایه احساس ضعف می‌کنید و به دنبال کتابی کامل و کارآمد برای ۰ تا ۱۰۰ شیمی هستید، شیمی دهم تک جلدی مبتکران را برای جمع بندی شیمی دهم، شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران برای پایه یازدهم و شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان برای آمادگی دوازدهم را به شما معرفی می‌کنیم.

و در آخر اگر می‌خواهید در مهمترین درس کنکور تجربی، زیست شناسی، بر زیر و بم کتب سه پایه تسلط پیدا کنید، کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز را انتخاب کنید. با تلاش هوشمندانه و اصولی در جهت اهداف، بهترین فرصت انتخاب رشته را خواهید داشت.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • اکتبر 10, 2022
  • 144 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...