بهترین روش های مطالعه مفهومی

مطالعه مفهومی با بهترین روش های دنیا

[کل: 0 میانگین: 0]

در این مطلب قصد داریم شما را با مطالعه مفهومی با ۵ روش برتر دنیا ، آشنا کنیم. شما می‌توانید با به کار‌گیری روش‌های مطالعه پیشنهاد شده، کیفیت مطالعات را به طور چشمگیری افزایش دهید. معمولاً در زمان امتحانات، دانش‌آموزان و افراد بسیاری به دنبال بهترین روش‌های مطالعه مفهومی هستند. اما مسأله قابل توجه این است که اگر روش‌های پیشنهاد شده را در تمام طول سال به کار بگیرید، تأثیرات آن را در شب امتحانات نیز خواهید دید. مطالعه مفهومی ، نوعی از مطالعه می‌باشد که تمام نکات و مفاهیم مهم کتاب، به صورت کامل در ذهن اشخاص باقی بماند.

با استفاده از روش‌های مطالعه مفهومی، شما در شب‌های امتحان تنها نیاز به مرور مطالب دارید. بخش عظیمی از نکات و مفاهیم مهم، از دفعات پیشین مطالعه در ذهن شما تثبیت شده است. مطالعه مفهومی شامل تکنیک‌هایی می‌شود که اکثر افراد از آن‌ها اطلاع دارند. اما معمولاً به این دلیل که تصور می‌کنند کاری بیهوده است، از این روش‌ها پیروی نمی‌کنند. در این کتاب طلایی ، علاوه بر معرفی مطالعه مفهومی با ۵ روش برتر دنیا، برترین تکنیک‌های مطالعه مفهومی را نیز خواهیم آموخت.

بخوانید: ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته ریاضی

 

پیش مطالعه به چه معناست؟

اولین مرحله از ۵ روش برتر مطالعه، پیش مطالعه است. پیش مطالعه به معنای مطالعه دروس پیش از تدریس شدن است. در این روش، نیازی نیست که زمان زیادی را صرف مطالعه دروس کنید. تنها کافی است چند دقیقه را به مطالعه دروس تدریس نشده اختصاص دهید. در هنگام تدریس، شما متوجه ذهن آماده‌ خود خواهید شد. ذهن آماده کمک می‌کند تا مطالب را با سرعت بیشتر و بهتر یاد بگیرید. به عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین درس‌ها برای داوطلب‌های گروه تجربی، زیست‌شناسی است.

برخی از داوطلب‌ها در مطالعه این درس، به اندازه کافی موفق نیستند. اگر شما هم جز این دسته از دانش‌آموزان می‌باشید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که زین پس، روش پیش مطالعه را در مطالعه زیست‌شناسی به کار بگیرید. از مهم‌ترین منابعی که می‌توان آن را برای مطالعه و یادگیری زیست شناسی استفاده کرد، زیست‌شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز است. این کتاب از درسنامه خوب و قوی برخوردار می‌باشد. تمام نکات مهم زیست‌شناسی را در هر سه پایه می‌توانید در درسنامه کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز ، بیابید. تنها کافی است پیش از شرکت در کلاس‌ها، درسنامه بخش مربوط به خودتان را مطالعه کنید. از تغییر پیش آمده در فراگیری درس، شگفت‌زده خواهید شد.

 

اهمیت سوال پرسیدن

چرا باید سوال بپرسیم؟

سؤال پرسیدن از مهم‌ترین بخش‌های فراگیری درس به شمارمی رود. پس از سپری کردن مرحله اول، این احتمال وجود دارد که با سؤالاتی رو به رو شده باشید. اکنون زمان پاسخ دادن به این سؤالات است. خوب است بدانید، مطالبی که با پرسش آموخته می‌شوند، مدت زمان بیشتری در حافظه باقی می‌مانند. بنابراین فراموش نکنید که پرسیدن از مهم‌ترین بخش‌های فراگیری دروس است. برخی از درس‌ها همچون حسابان، از دروسی به شمار ‌می‌روند که افراد در هنگام یادگیری با سؤالات بسیاری رو به رو می‌شوند. ما به شما کتاب حسابان یازدهم تست خیلی سبز را معرفی می‌کنیم. این کتاب به خوبی می‌تواند پاسخگو سؤالات شما باشد.

 

مطالعه دقیق

پس از پیش مطالعه و طرح سؤالاتی که در هنگام پیش مطالعه با آن‌ها رو به رو شدید، اکنون زمان مطالعه دقیق است. در مطالعه دقیق باید تمام مطالب را به خوبی فرا بگیرید. شما یک بار مطالب را مطالعه و سپس یاد گرفته‌اید. اکنون زمان مطالعه دقیق تمام نکات است. در این مرحله می‌توانید برای آماده شدن، چند تمرین را به صورت آزمایشی حل کنید. شیمی یکی از دروسی است که نیاز به مطالعه دقیق دارد. پایه دوازدهم شیمی، تقریباً مروری بر دو سال گذشته است. به همین دلیل آموختن این پایه بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

برای یادگیری هر چه بیشتر این درس می‌توانید از کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان ، استفاده کنید. درسنامه این کتاب، نکات مهم مورد نیاز شما را به صورت جامع دارا است. شما می‌توانید پس از مطالعه دقیق درسنامه شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان، تمرین‌های پایان هر بخش را برای آماده شدن حل کنید. تست‌های آموزشی در یادگیری نکات تستی بسیار کمک کننده هستند.

 

یادآوری در یادگیرییادآوری چه اهمیتی دارد؟

چهارمین مرحله از ۵ روش برتر مطالعه در دنیا، یادآوری است. در این مرحله، شما باید مطالبی را که مطالعه دقیق فراگرفته بودید، دوباره تکرار کنید. اما تکرار باید به صورت بازگو کردن موارد و نکات مهم آموخته شده باشد. نیازی نیست که زمان زیادی را به این مرحله اختصاص دهید. تنها کافی است تا نکاتی را که به نظر خود دارای اهمیت بالایی هستند را برای خود بازگو کنید. یادآوری در برخی از دروس، همچون شیمی و زیست که جز دروس حفظیاتی هستند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین می‌توانید خلاصه مطالبی را که به یاد دارید، برای خود بر روی تکه کاغذی بنویسید. این روش به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که تمام مطالب را به خوبی فرا گرفته‌اید.

بخوانید: ظرفیت پذیرش دانشگاه سراسری برای رشته تجربی

 

تکنیک خلاصه نویسی و مرور

آخرین مرحله از مطالعه مفهومی با ۵ روش برتر دنیا، مرور است. مرور مهم‌ترین مرحله در هنگام مطالعه دروس به شمار می‌رود. مرور یکی از بهترین روش‌ها برای تثبیت اطلاعات در مغز می‌باشد. همانطور که اشاره شد، تکنیک‌های بسیاری در روش مطالعه مفهومی کاربرد دارند. یکی از این روش‌ها، خلاصه‌نویسی است. در این روش باید تنها قسمت‌های مهم مطالب را در حاشیه کتاب یا هر جایی که احساس بهتری داری، یادداشت کنید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا مطالب را در حاشیه کتاب درسی خود یادداشت کنند. در مقابل، برخی دیگر برای خلاصه نویسی‌ها، از دفتر استفاده می‌کنند. مهم نیست که انتخاب شما کدام یک می‌باشد، تنها باید بدانید که مطالب مهم و حفظ کردنی را در خلاصه‌نویسی‌ها یادداشت کنید.

در زمان‌های آزاد روز، می‌توانید به خلاصه‌نویسی‌ها مراجعه کنید و بخش‌های مهم دروس را مرور کنید. پس از چند مرتبه مرور قسمت‌های مهم دروس، تمام آن نکات در حافظه شما تثبیت خواهند شد. فراموش نکنید مرور و خلاصه‌نویسی، دو روشی هستند که مکمل یکدیگر می‌باشند. یکی از نکات مهم در مرور کردن این است که نباید بین یادگیری دروس و مرور آن وقفه بسیاری بیفتد. اولین مرور را در بخش یادآوری، پس از مطالعه دقیق دروس پشت سر می‌گذارید. بهتر است مرحله دوم مرور را، در پایان هفته انجام دهید. و سپس مرحله آخر نیز در پایان هر ماه صورت بگیرد. با سپری کردن این ۵ روش، مطالب به صورت فوق‌العاده‌ای در ذهن شما تثبیت خواهند شد.

بخوانید: ۵ تمرین تخصصی برای جلوگیری از استرس در کنکور

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • اکتبر 31, 2022
  • 89 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...