معرفی رشته زیست شناسی

معرفی رشته زیست شناسی

[کل: 0 میانگین: 0]

معرفی رشته زیست شناسی؛ یکی از رشته‌های جذاب و پر کاربرد دانشگاهی، رشته زیست شناسی می‌باشد، در تعریف این رشته که با نام انگلیسی بیولوژی (Biology) نیز شناخته می‌شود باید توجه داشته باشید که در واقع یکی از قدیمیترین و کاربردیترین علوم مورد توجه بشر علوم طبیعی و دانش مرتبط با موجودات زنده بوده است.

به طوری که دانشمندان بسیاری از گذشته تا به امروز در این زمینه به تحقیق و پژوهش پرداخته‌اند و طرفداران بسیاری نیز دارد، لازم به ذکر است با توجه به تنوع موجودات زنده و گستردگی منابع مورد بررسی در این علم گرایش‌ها و شاخه‌های گوناگونی نیز در آن وجود دارد که طبق علایق خود می‌توانید آن را انتخاب نمایید.

در ادامه قصد داریم به بررسی بیشتر گرایش‌های این رشته، بازار کار، دروس مهم و پر کاربرد در این رشته بپردازیم، علاوه بر آن به شما کمک خواهیم کرد تا منابع مفید در این رشته را بیشتر بشناسید و از آن بهرهمند گردید.

چرا زیست شناسی میخوانیم

اگر شما نیز به علوم مرتبط با موجودات زنده علاقهمند هستید، رشته زیست شناسی انتخاب مناسبی برای شما می‌تواند باشد، اما باید توجه داشته باشید که یکی از مشخصه‌های اصلی افرادی که این رشته را انتخاب می‌کنند این است که به تحقیق و پژوهش علاقهمند هستند، چرا که جستجو و پژوهش یکی از روش‌های اصلی کسب اطلاعات در این رشته می‌باشد، لازم به ذکر است که برای به نتیجه رسیدن آزمایشات و تحقیقات می‌بایست صبور باشید و همچنین باید از قدرت استدلال و تحلیل خوبی نیز برخوردار باشید، به طوری که با داشتن حافظه قوی و قدرت استدلال بتوانید از دانش خود در تحلیل آزمایشات و تحقیقات خود بهرهمند گردید.

در واقع بدون علوم زیست شناسی ما نمی‌توانیم درک بالایی از محیط زندگی، موجودات زنده و حتی بدن خود و عملکرد آن داشته باشیم، از این رو بیولوژی یکی از علوم بین رشته‌ای است که در بسیاری از علوم دیگر نیز کاربردهای گسترده‌ای دارد و به کمک آن بسیاری از نیازهای انسان بر طرف می گردد که از این جمله می‌توان به کاربردهای گسترده آن درصنایع غذایی، داروسازی، محیط زیست، کشاورزی، صنایع نساجی و پوشاک، ورزش‌های گوناگون، سوخت‌ها و غیره اشاره کرد.

گرایشهای رشته زیست شناسی

گرایشهای رشته زیست شناسی

همان طور که اشاره شد شاخه‌های گسترده‌ای در مجموعه بیولوژی قرار می گیرند، از این رو این رشته در مقاطع تحصیلی گوناگون دارای گرایش‌های مختلفی است که به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم. از جمله گرایش‌های بیولوژی میتوان به زیست شناسی عمومی، گیاهی، جانوری، دریا، سلولی و مولکولی، بیوشیمی و ژنتیک اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که گرایش سلولی مولکولی شامل میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی نیز می‌باشد، گفتنی است هر یک از این گرایش‌ها جذابیت‌های خاص خود را دارد که بسته به علایق خود می‌توانید در آن ادامه تحصیل دهید.

در ادامه باید یادآور شویم همان طور که از نام گذاری این گرایش‌های مشخص است، گرایش بیولوژی گیاهی بیشتر به بررسی علومی گیاهی می‌پردازد در حالی که گرایش جانوری تمرکز بر حیطه علوم جانوری اعم از بافت شناسی، فیزیولوژی، جنین شناسی و غیره دارد، علاوه بر آن همان طور که می‌دانید اکوسیستم دریا بسیار متنوع و جذاب است و از این رو شاخه زیست شناسی دریا نیز که به بررسی این موجودات می‌پردازد، می‌تواند از جذابیت خاصی برخوردار باشد که علاقه‌مندان خاص خود را نیز دارد.

علاوه بر موارد فوق گرایش میکروبیولوژی بیشتر در زمینه میکروارگانیسم‌ها تمرکز دارد و گرایش بیوتکنولوژی که از شاخه‌های جدید زیست شناسی نیز محسوب می‌گردد، ترکیبی از تکنولوژی و استفاده از آن در علوم زیستی می‌باشد.

بازار کار رشته زیست شناسی

همان طور که در بخش قبل اشاره شد، با توجه به این که گرایش‌های بیولوژی گسترده است، بازارکار و زمینه‌های شغلی این رشته نیز متفاوت و متنوع است، در ادامه به برخی از فرصت‌های شغلی زیست شناسی اشاره خواهیم کرد تا با دانش بیشتری به انتخاب این رشته بپردازید.

لازم به ذکر است با توجه به این که پایه و اساس این رشته را تحقیقات و پژوهش تشکیل می‌دهد، در نتیجه از جمله بازارهای کاری اصلی آن نیز انواع آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مختلف می‌باشد، که از این جمله می‌توان به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ژنتیک، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی علوم گیاهی و کشت بافت گیاهی و غیره.

علاوه بر زمینه‌های تحقیقاتی، امکان اشتغال در زمینه تدریس در مقاطع مختلف نیز وجود دارد، از دیگر زمینه‌های اشتغال این رشته می‌توان به فعالیت در زمینه‌های مختلفی که این رشته کاربرد دارد پرداخت که از این جمله می‌توان به کارخانه‌های صنایع غذایی، تجهیزات طبی، محصولات مرتبط به کشاورزی اشاره کرد.

البته باید یادآور شویم که با ادامه تحصیل در رشته زیست شناسی در مقاطع بالاتر تحصیلی امکان فعالیت در حیطه پزشکی از جمله هماتولوژی، ژنتیک پزشکی، بیوتکنولوژی پزشکی، آزمایشگاه‌های طبی و غیره نیز وجود دارد.

منابع زیست شناسی

منابع زیست شناسی

در این بخش به بررسی بیشتر دروس مهم و پرکاربرد در بیولوژی خواهیم پرداخت، در واقع دروس شیمی و زیست شناسی از مهمترین درس‌هایی است که دارای ضرایب بالایی برای قبولی در این رشته هستند، از این رو برای موفقیت در این رشته توصیه می‌کنیم تمرکز ویژه‌ای روی آن‌ها داشته باشید.

در ادامه قصد داریم به بررسی چند کتاب کاربردی در این باره بپردازیم. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم به کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز مراجعه نمایید. چرا که این کتاب جامع در بر گیرنده مباحث جامعی از این درس می‌باشد.

در رابطه با کتاب‌های موجود در رابطه با درس شیمی نیز، پیشنهاد ما شیمی دهم تک جلدی مبتکران و شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران است که کتاب‌های مفید و کاملی می‌باشند.

همچنین کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه نیز می‌تواند به شما کمک کند تا نکات مهم ریاضی را فرا گیرید، باید یادآور شویم این کتاب‌ها که از ناشران شناخته شده و معروف می‌باشند. سالهاست که به بررسی نکات مهم کتب درسی می‌پردازند، و استفاده از آن‌ها در کنار کتب درسی می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف خود کمک شایانی نماید.

در پایان با توجه به اطلاعات ذکر شده در این مقاله در رابطه با زیست شناسی و گرایش‌های مختلف و بازار کار آن، اگر شما نیز از علاقه‌مندان به این رشته جذاب هستید. توصیه می‌کنیم از منابع جامع و مفید در این زمینه بهرهمند گردید، لازم به ذکر است کارشناسان ما در این رابطه همراه شما عزیزان خواهند بود و شما را راهنمایی خواهند نمود، بدین منظور می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی ارائه در سایت با ما در تماس باشید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • دسامبر 17, 2022
  • 349 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...