معرفی رشته شیمی کاربردی

معرفی رشته شیمی کاربردی

[کل: 0 میانگین: 0]

رشته شیمی کاربردی، یکی از علوم تجربی اساسی و مهم است که حیات انسان و خلقت و شگفتی‌های جهان هستی را در دیدگاه کاربردی مورد بررسی قرار می‌دهد. نحوه تشکیل ترکیب‌های کاربردی، ساختار و پیوندهای مواد در ابعاد اتم و مولکول، خواص مواد مختلف، واکنش‌های شیمیایی و.. همه از جمله موارد اساسی مورد بررسی در علم شیمی هستند.

علاقه‌مندان به علم شیمی و فراگیری مباحث آن به طور تخصصی، در دو شاخه شیمی محض و شیمی کاربردی فعالیت می‌کنند. شیمی محض اغلب به مباحث تئوریک و مفاهیم و نظریه‌های شیمی پرداخته و شیمی کاربردی بیشتر بر نحوه پیوند زندگی با مفاهیم پایه‌ای شیمی تاکید دارد.

وجود نیروی متخصص و تحصیل کرده در حوزه شیمی کاربردی از نیازهای جدی یک کشور است. چرا که علوم شیمی در حوزه‌های بسیاری اعم از رفاه، پوشاک، تغذیه، بهداشت و درمان و… حائز اهمیت و کاربردی هستند و فقط یک فارغ التحصیل رشته شیمی کاربردی است که می‌تواند مفاهیم و نظریه‌های تئوریک شیمی را به زندگی و رفاه بشر پیوند دهد.

اگر شما هم از علاقه‌مندان این رشته و به طور کلی کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی هستید و روحیه جستجوگری دارید، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا به طور کامل مهمترین مسائل پیرامون تحصیل و اشتغال در رشته شیمی کاربردی را شرح دهیم.

مطالعه بیش‌تر: لیست رشته های کنکور تجربی

چگونه در کنکور سراسری شیمی کاربردی پذیرفته شویم؟

پیش از هرگونه اطلاعات راجع به طول تحصیل و اشتغال در رشته شیمی کاربردی، باید در مورد نحوه پذیرش دانشگاه‌ها برای این رشته بدانیم. کنکور سراسری یکی از بزرگترین ازمون‌های کشور، برای سنجش اطلاعات داوطلبان و پذیرش افراد برای ورود به دانشگاه است.

داوطلبان از رشته ریاضی و فیزیک می‌توانند پذیرش دانشگاه سراسری در رشته شیمی کاربردی را دریافت کنند. البته مهمترین شرط لازم برای این پذیرش، سطح دانش داوطلبان و مهارت تست زنی ایشان است. با توجه به تفاوت‌های چشمگیری که سطح مطالب کتاب درسی با تست‌های کنکور دارند، بکارگیری منابع درست و کارآمد کمک آموزشی و تستی است که می‌تواند بستر قبولی شما در آزمون کنکور را فراهم کند.

امروزه کتب کمک آموزشی متنوعی در سطح بازار موجود هستند که داوطلب را برای انتخاب دچار سردرگمی و مشکل می‌کنند. اگر شما هم از علاقه‌مندان رشته شیمی کاربردی هستید و می‌خواهید بدانید چه کتاب‌هایی برای قبولی در کنکور واقعا موثر هستند، به سطح دانش خود، دروس مهم و محور کتاب‌ها توجه کنید. برای انتخاب بهتر کتاب، در ادامه چند پیشنهاد کاربردی و مفید برایتان آورده‌ایم.

چه بخوانیم شیمی کاربردی قبول شویم؟

چه بخوانیم شیمی کاربردی قبول شویم؟

در سال‌های اخیر تست‌های درس شیمی که در قبولی شما بسیار موثر هستند، به سمت محاسباتی شدن سوق پیدا کرده‌اند و تنوع و درجه دشواری بالاتری نسبت‌ به سال‌های قبل‌تر دارند.

برای آشنا شدن با انواع تیپ سوالات رایج و مهم شیمی پایه و تسلط بر مباحث می‌توانید از کتب شیمی دهم تک جلدی مبتکران ، شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران ، شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان استفاده کنید. محور آموزشی، نکات و سوالات این کتب تستی است و باعث تقویت و رشد مهارت حل تست‌تان می‌شود.

اگر داوطلب تجربی هستید و می‌خواهید رتبه خوبی در کنکور سراسری کسب کنید، حتما می‌دانید که درس زیست شناسی مهمترین درس شما است. با توجه به تیپ تست‌های تحلیلی، شمارشی و ترکیبی این درس، حتما نیاز به یک منبع مفید و کامل مثل زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز خواهید داشت. این کتاب از هر لحاظ بی نظیر عمل کرده و شما را برای حل سوالات آزمون‌های آزمایشی و کنکور در این درس آماده می‌کند.

ویژگی‌های لازم برای تحصیل در رشته شیمی کاربردی

مواردی که در بخش‌های قبل خواندیم اعم از مهارت‌های تست زنی و میزان دانش و تسلط بر مباحث و…، همه از شرایط تحصیلی و درسی قبولی و تحصیل در رشته شیمی کاربردی هستند. اما ویژگی‌هایی نیز وجود دارند که به طور غیر مستقیم بر عملکرد شما در زمان قبولی و تحصیل و حتی اشتغال در رشته شیمی کاربردی تاثیر می‌گذارند. دقت و تمرکز کافی برای فراگیری مباحث تئوریک صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب از اولین لازمه‌های تحصیل در این رشته است.

دانشجویان رشته شیمی کاربردی زمان‌های زیادی را به کار عملی در کارخانجات و آزمایشگاه‌ها و… سپری می‌کنند و در زمان‌هایی نیز نیاز به فراگیری مطالب پایه‌ای و مفاهیم و اصول شیمی دارند. برای تحصیل در شیمی کاربردی باید شخصیتی کنجکاو و جستجوگر داشته باشید تا بتوانید در زمینه پیوند اصول شیمی با زندگی و رفاه بشر بهتر عمل کنید.

در این زمینه نباید زود خسته و ناامید شوید و کار در آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی را دوست داشته باشید. تنها یک شخصیت کنجکاو و پر تلاش و علاقه‌مند به انجام تحقیق و آزمایش است که علوم شیمی را به نفع زندگی بشر به کار می‌گیرد.

مطالعه بیش‌تر: معرفی رشته زیست شناسی

نگاهی بر دوره تحصیل رشته شیمی کاربردی

نگاهی بر دوره تحصیل رشته شیمی کاربردی

شیمی کاربردی رشته‌ای با امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است که در مقطع کارشناسی با پاس کردن ۱۳۷ واحد درسی معادل حدودا ۴ سال به پایان می‌رسد.

دروس اختصاصی شیمی کاربردی با اصول و مفاهیم این درس مرتبط بوده و عبارتند از: شیمی و تکنولوژی چرم، شیمی محیط زیست، الکتروشیمی صنعتی، شیمی صنایع معدنی، مبانی شیمی کوانتومی، شیمی و تکنولوژی پلیمر، معادلات دیفرانسیل، شیمی آلی، کاربرد الکترونیک در شیمی، شیمی تجزیه، طیف سنجی و مولکولی، اصول محاسبات شیمی صنعتی و..

در مقطع کارشناسی ارشد ۸ گرایش گوناگون برای رشته شیمی کاربردی وجود دارند. این هشت مورد شامل شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، فیتوشیمی، نانوشیمی، شیمی پلیمر و شیمی کاربردی هستند.

در مقطع دکتری اما، تحصیل در زیرمجموعه‌های شیمی کاربردی دارای دو بخش آموزش و پژوهش است. شایان ذکر است که مانند مقطع کارشناسی ارشد، رشته‌ها شامل شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، فیتوشیمی، شیمی پلیمر و شیمی کاربردی هستند.

جمع‌بندی و مروری بر بازار کار شیمی کاربردی

تا اینجای مطلب در مورد مراحل پذیرفته شدن و تحصیل در دانشگاه در رشته شیمی کاربردی دانستیم. شایان ذکر است که فارغ التحصیل رشته شیمی کاربردی پس از اخذ مدرک دانشگاهی می‌تواند به عنوان کارشناس کنترل کیفیت و کالیبراسیون، کارشناس تحقیق و توسعه در صنایع پتروشیمی، کشاورزی و پلاستیک، کارشناس امکان سنجی، محقق آزمایشگاه و… وارد بازار کار شود. اگر رشته شیمی کاربردی علاقه دارید، باید برای تقویت دروس شیمی و ریاضی خود تلاش کنید و روحیه جستجوگری و پشتکار را در خود پرورش دهید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • دسامبر 19, 2022
  • 408 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...