معرفی رشته مهندسی پزشکی

معرفی رشته مهندسی پزشکی

[کل: 0 میانگین: 0]

به طور ساده و در یک تعریف کلی می‌توان بیان کرد که رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از مباحث دو رشته مهندسی و علوم تجربی می‌باشد که هدف از آن ساختن سیستم‌های  هوشمند پزشکی می‌باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دانشگاه این رشته با اسم‌های بیوپزشکی و یا زیست پزشکی نیز شناخته می‌شود چ در دسته رشته‌های تازه در گروه مهندسی به حساب می‌آید. چند سالی است که این رشته طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است و مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

در مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی در حال حاضر ۳ گرایش اصلی بیوالکتریک، بیومکانیک و بیومتریال در حال ارائه شدن است. علاوه بر آن در مقاطع بالاتر همچون ارشد و دکتری امکان ادامه تحصیل در حوزه این سه گرایش مسیر می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را تا حدودی با رشته مهندسی پزشکی آشنا کنیم و در زمینه قبولی در این رشته و کتاب‌های کمک آموزشی استاندارد همچون زیست‌شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز و ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و… اطلاعات مختصر و مفیدی به شما ارائه دهیم، پس برای آگاهی بیشتر تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

معرفی کلی رشته مهندسی پزشکی

به طور کلی می‌ توان بیان کرد که ماهیت اصلی تحصیل در رشته مهندسی پزشکی این است که در رشته مهندسی پزشکی نیاز‌های پزشکی از راه ساخت و همچنین نگهداری ابزار‌ های جدید پزشکی که به سیستم‌های هوشمند و روز دنیا مجهز است، بر طرف می‌گردد. یکی از مهم‌ترین اهداف وجود این رشته این است که افراد متخصص در این رشته تربیت شوند که با نوآوری در زمینه‌های علمی و انجام تحقیقات در حوزه تشخیص و حتی درمان بیماری‌های مختلف کمک نمایند.

وظایف و مسئولیت‌های مهندس پزشکی شامل چیست؟وظایف و مسئولیت‌های مهندس پزشکی شامل چیست؟

افرادی که در رشته مهندسی پزشکی در حال تحصیل و یا کار می‌باشند باید از توانایی‌هایی برخوردار باشند تا بتوانند در این رشته موفق عمل کنند. از جمله این توانایی‌های مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نصب کردن و راه اندازی ابزار، دستگاه‌ها و وسایل و تجهیزات پزشکی فنی در مراکز بهداشتی درمانی همانند بیمارستان‌ها
آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات بیمارستانی
مشاورات فنی در سفارش‌ها و خرید‌های دستگاه‌های پزشکی
آشنایی برای استفاده و به کار گیری بهینه از دستگاه‌های پزشکی
طراحی و تولید تجهیزات پزشکی و یا همکاری در این فرایند
نظارت دقیق بر طراحی‌ های صورت گرفته و ارائه نمودن راهکار‌هایی به منظور بهبود کارکرد آن‌ها
آموزش نحوه استفاده و به کار گیری درست از تجهیزات پزشکی در مراکز بهداشتی درمانی مختلف
تعمیرات تجهیزاتی که دچار نقص و عیب شده‌ا ند

مزایا و معایب تحصیل و اشتغال در رشته مهندسی پزشکی در ایران

همان طور که می‌دانید هر رشته‌ای از مزایا و معایبی برخوردار بوده که در کنار هم قرار دارند. رشته مهندسی پزشکی نیز مستثنی نیست و از مزایا و معایب مختلفی برخوردار می‌باشد.

این رشته از مزایایی همچون نیاز بالای جامعه به وجود مختصصان ماهر در این رشته برخوردار بوده. اما معایب این رشته را نیز باید در نظر گرفت. در صورتی که شما داوطلبان عزیز قصد ورود و تحصیل در این رشته را دارید بایستی همه معایب و مزایای این رشته را در نظر بگیرید.

از جمله معایب رشته مهندسی پزشکی این است که مهندسان پزشکی در آزمایشگاه‌ ها کار می‌کنند که دفع مواد خطرناک به درستی انجام می‌شود و در نتیجه شاهد خطرات به دلیل در معرض این مواد قرار گرفتن نخواهیم بود و خطرات محیط کار کم است.

در صورتی که‌ام دسته از مهندسان پزشکی که در بیمارستان‌ها مشغول به کار هستند باید با نحوه دفع درست مواد خطرناک به طور کامل آشنا باشند تا دچار آلودگی‌های احتمالی نگردند.

در این رشته انجام بروز خطرات احتمالی همانند خطر شوک الکتریکی سوختگی و بخار‌های سمی همیشه وجود خواهد داشت و در صورتی که پروتکل‌های ایمنی به درستی رعایت نشود، امکان از دست دادن سلامتی در حین کار وجود خواهد داشت.

بازار کار رشته مهندسی پزشکی به چه صورتی می‌باشد؟

رشته مهندسی پزشکی از آن دسته رشته‌هایی می‌باشد که دارای بازار کاری بزرگ و متنوع می‌باشد. به عنوان مثال فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی قادر هستند در شرکت‌های بزرگ دارویی، بیمارستان ها، موسسات پژوهشی و حتی سازمان‌های دولتی و دانشگاه‌ها و بسیاری دیگر از جاها شاغل شوند.

همان طور که می‌دانید شغل‌هایی که با مهندسی پزشکی در ارتباط می‌باشند اغلب شامل آزمایش و تعمیر تجهیزات پزشکی می‌باشد. همچنین مشاوره فنی و طراحی و راه اندازی دستگاه‌های نوین نیز در دسته اهداف رشته مهندسی پزشکی قرار می‌گیرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این زمینه شغلی همچنان در حال تکامل و گسترش می‌باشد و در ادامه نیز شاهد پیشرفت‌ های بیشتر در این حوزه خواهیم بود که سبب می‌شود بازار کار این رشته تحصیلی روز به روز ارتقا یابد.

این رشته به طور تخصصی در سه حیطه اصلی فعالیت می‌کند. این سه حیطه شامل طراحی و تولید تجهیزات پزشکی، تعمیرات و نگهداری تجهیزات پزشکی و در نهایت خرید و فروش تجهیزات پزشکی می‌باشد، بنابراین دامنه کاربرد رشته مهندسی پزشکی بسیار گسترده بوده و به فرد این امکان را می‌ دهد تا در تمامی مراکز درمانی و بهداشتی کار کند.

نکات لازم برای قبولی در رشته مهندسی پزشکینکات لازم برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی

چند سال است که رشته مهندسی پزشکی بسیار مورد استقبال قرار گرفته و افراد بیشتری تمایل دارند به این رشته وارد شوند. به دلیل همین استقبال سبب شده است که رقابت در کنکور کمی سخت‌تر شود و نیاز به مطالعه حرفه‌ ای‌ تری خواهد داشت. در این قسمت ذز مقاله قصد داریم تا بهترین کتاب‌ های موجود در بازار را برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی به شما معرفی کنیم.

درس زیست‌شناسی که در برای قبولی در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است درسی است که نیاز به توجه ویژه دارد. برای مطالعه این درس به شما مطالعه کتاب زیست‌ شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز را پیشنهاد می‌کنیم.

از اهمیت درس ریاضی نیز نمی‌توان غافل بود. پیشنهاد ما به شما مطالعه کتاب‌های ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز، حسابان یازدهم تست خیلی سبز و ریاضی جامع کنکور تجربی مهر و ماه می‌باشد.

علاوه بر این دروس، شیمی نیز یکی دیگر از درس‌های کنکور تجربی می‌باشد که برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی به درصد قابل قبولی از این درس نیاز خواهیم داشت. به این منظور مطالعه کتاب‌های شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران، شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان، شیمی دهم تک جلدی مبتکران برای شما مناسب خواهد بود.

در صورتی که شما عزیزان قصد تهیه کتاب‌های شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران بهمن و شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان را دارید می‌ توانید با مراجعه به کتاب فروشی‌ های معتبر حضوری و یا آنلاین تهیه نمایید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را تا حدودی با رشته مهندسی پزشکی آشنا کنیم. به این منظور به معرفی این رشته پرداختیم و مزایا و معایب آن را بیان کردیم.

همچنین درباره بازار کار آن نیز صحبت کردیم تا در صورتی که قصد وارد شدن به این رشته را دارید با دید و نگاهی باز‌تر به انتخاب بپردازید.

در صورتی که در زمینه رشته مهندسی پزشکی و همچنین کتاب‌های حساب یازدهم تست خیلی سبز، شیمی دهم تک جلدی مبتکران و ریاضی جامع کنکور تجربی مهر و ماه نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتری دارید می‌توانید با کارشناسان و متخصصان با تجربه ما ارتباط برقرار نمایید و نسبت به رفع مشکلات آن اقدام کنید.

‫1/5 (1 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • نوامبر 2, 2022
  • 69 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...