معرفی رشته پزشکی

[کل: 0 میانگین: 0]

در چند سال اخیر، قبولی در رشته پزشکی میان دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری به یکی از بزرگ‌ترین آرزو‌ها تبدیل شده است. تمامی داوطلبان کنکور سراسری ساعات بسیاری را صرف مطالعه کتب مختلف رشته تجری می‌کنند تا بتوانند به عنوان پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی وارد دانشگاه شوند.

همانطور که اشاره شد، برای قبولی در رشته پزشکی داوطلبان باید در آزمون سراسری گروه تجربی شرکت کنند. این گروه دارای رشته‌های پرطرفدار بسیاری می‌باشد که البته پرطرفدار‌ترین آن‌ها، رشته پزشکی است. در ادامه قصد داریم تا توضیحات مختصری در مورد این رشته و البته کتب منتخب گروه تجربی با ما همراه باشید. 

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت بالای رشته پزشکی در میان داوطلبان، درآمد بالای این رشته در میان دیگر رشته‌های موجود در گروه تجربی است. بیشتر داوطلبان گروه آزمایشی تجربی رویای قبولی در رشته پزشکی را در ذهن خود می‌پرورانند؛ به همین دلیل همه ساله شاهد هجوم سیر عظیمی از داوطلبان در این گروه آزمایشی هستیم.

این بدان معناست که قبولی در رشته پزشکی به آسانی نخواهد بود و نیازمند آگاهی بالا از کتب گروه تجربی است. اصلی‌ترین قدم برای قبولی و موفقیت در آزمون سراسری گروه تجربی مطالعه منظم و برنامه‌ریزه شده است.

علاوه بر موارد گفته شده یقینا شما نیازمند منابع مناسبی برای مطالعه دروس سنگین و تخصصی گروه تجربی خواهید بود. در ادامه این مطلب قصد داریم منابع کمک آموزش منتخب دروس مختلف گروه تجربی را با شما در میان بگذاریم.

دروس عمومی رشته پزشکی

دروس عمومی

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده در مورد کنکور گروه تجربی ۱۴۰۲ شاهد حذف این دروس از آزمون سراسری هستیم. امتیازات و نمرات مخصوص به این دروس از طریق امتحانات نهایی به دانش‌آموزان و داوطلبان این گروه آموزش تعلق می‌گردد و داوطلبان برای قبولی در رشته پزشکی باید بهترین مبنابع کمک آموزشی این دروس را مطالعه کنند.

در انتخاب بهترین منابع کمک آموزشی دروس عمومی باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این کتب باید برای آماده‌سازی برای شرکت در آزمون‌های تشریحی یا ترکیبی طراحی شده باشند؛ چراکه آزمون‌های سراسری به صورت تشریحی طراحی و تنظیم می‌شوند.

تابحال هیچ یک از انتشارات کتب کمک درسی مناسب برای شرکت در امتحانات نهایی و آزمون‌های تشریحی منتشر نکرده است.

به نظر می‌رسد به دلیل تغییر قوانین مخصوص به آزمون سراسری سال اخیر انتشارات کمک آموزشی هنوز در حال تنظیم کتب مخصوص به این دروس می‌باشند؛ البته هنوز فرصت برای دریافت کتب کمک آموزشی و آماده شدن برای امتحانات نهایی باقی است. ناگفته نماند که برای اولین بار شاهد چنین قوانینی در کنکور سراسری هستیم.

دروس تخصصی

همانطور که گفته شد، کنکور سراسری ۱۴۰۲ با تفاوت‌های بسیاری نسبت به سال‌های گذشته برگزار خواهد شد. یکی از تغییرات بزرگ کنکور سال اخیر حذف دروس عمومی است و این موضوع باعث شده است تا دروس تخصصی بیشترین از هر زمانی مهم و حیاتی باشد.

داوطلبانی از گروه تجربی که به دنبال قبولی در رشته پزشکی هستند باید با بهترین منابع کمک آموزشی موجود برای دروس تخصصی خود را آماده کنند.

داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ فقط با پنج درس خصصی زمین شناسی، ریاضی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی سنجیده می‌شوند. برای دریافت بهترین شانس ممکن در قبولی در رشته پرطرفداری مانند رشته پزشکی دانش‌آموزان باید تمام وقت خود را صرف یادگیری پنج درس تخصصی کنند.

علاوه بر تغییر گفته شده، کنکور سراسری امسال شامل دگرگونی بزرگ دیگری نیز می‌باشد؛ کنکور سال ۱۴۰۲ دیگر شامل هیچ زیرگروهی نمی‌شود.

این بدان معناست که ضرایب دروس تخصصی برای تمامی رشته‌های گروه تجربی یکسان است. و طبق رشته بخصوص این ضرایب تغییر نمی‌کند. داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری سال اخیر باید با توجه به ضرایب دروس تخصصی به سوالات پاسخ دهند. به همین دلیل در میان این پنج درس ضرایب دروس به این صورت می‌باشد که:

• زیست شناسی: ضریب ۱۲
• شیمی: ضریب ۹
• ریاضی: ضریب ۷
• فیزیک: ضریب ۷
• زمین شناسی: ضریب ۱

دروس تخصصی رشته پزشکی

زیست شناسی گروه تجربی

در گروه آزمایشی تجربی درس زیست‌شناسی دارای بالاترین ضریب ممکن بوده و مهم‌ترین درس حاضر در این آزمون است. هر یک تست صحیح درس زیست‌شناسی می‌تواند شما را ۱۲ پله بیشتر از تست درس زمین‌شناسی به قبولی در رشته پزشکی نزدیک کند.

زیست‌شناسی کنکور سراسری ۱۴۰۲ شامل ۵۰ سوال است که از مهم‌ترین سوالات حاضر در این آزمون می‌باشد.
از منابع منتخب حاضر برای درس زیست‌شناسی می‌توان به کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز اشاره کرد. کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز علاوه بر داشتن درسنامه‌های کامل و ترکیبی، دارای تعداد تست بسیار بالایی نیز می‌باشد که می‌تواند شما را به صورت کامل برای این آزمون هماهنگ کند.

این کتاب دارای پاسخ‌های کامل تشریحی بوده و می‌تواند نکات موجود در سوالات را به صورت کامل به شما آموزش دهد. کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز را می‌توانید از تمامی کتاب‌فروشی‌های سطح شهر تهیه کنید و از معروف‌ترین کتاب‌های حاضر در بازار است.

شیمی گروه تجربی

شیمی کنکور تجربی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و داوطلبان خواهان قبولی در رشته پزشکی و رتبه‌های برتر باید پس از پاسخ‌دادن به سوالات زیست‌شناسی به این درس مهم بپردازند. سوالات درس شیمی در کنکور سراسری ۱۴۰۲ دارای ضریب بالای ۹ است و درس پاسخ‌دادن به این سوالات می‌تواند در قبولی شما بسیار تاثیر گذار باشد.

از جمله کتب منتخب این رشته می‌توان کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان را نام برد. آقای بهمن بازرگان از نویسندگان قهار و تاثیر‌گذار این رشته می‌باشند و کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان از پرفروش‌ترین کتب این نویسنده به حساب می‌آید.

این کتاب علاوه بر درسنامه قوی و تست‌های بسیار زیاد خود دارای پاسخ‌های تشریحی مفصلی نیز می‌باشد. کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان دارای دو جلد بوده و به صورت کامل شما را برای این درس آماده می‌سازد.

ریاضی گروه تجربی

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ دروس ریاضی و فیزیک هر دو از اهمیت بالا و یکسانی برخوردار هستیند. هر دو درس فیزیک و ریاضی در آزمون سراسری سال اخیر دارای ضریب ۷ هستند. مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین عوامل کسب قبولی در رشته پزشکی و دیگر رشته‌های برتر گروه تجربی می‌باشد.

سوالات درس فیزیک به دلیل گستردگی شدید خود می‌تواند کمی وقت‌گیر‌تر باشد و توصیه می‌شود پس از درس شیمی که دومین درس مهم‌ این آزمون است به سوالات درس ریاضی بپردازید.

از کتب منتخب این درس می‌توان به دو کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه و کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز اشاره کرد. هر دو کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه دارای بخش‌بندی مبحثی بوده و مانند دیگر کتب استاندارد کنکور دارای درسنامه های جامع و کامل، پاسخنامه‌های تشریحی و مفصل و تست‌های استانداری می‌باشند.

ناگفته نماند که کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه دارای سطح‌ بالاتری از لحاظ تستی بوده و به دانش‌آموزان سطح بالاتر توصیه می‌شود اما مانند دیگر کتب انتشارات خیلی سبز کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز نیز می‌تواند به داوطلبان و علاقمندان رشته پزشکی کمک برساند.

‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...