نحوه مدیریت جلسه کنکور

نحوه مدیریت جلسه کنکور

[کل: 1 میانگین: 5]

نحوه مدیریت جلسه کنکور: برای موفقیت در کنکور سراسری داشتن مهارت آزمون دادن در جلسه اهمیت بالایی دارد. خیلی از داوطلب ها برای اولین بار است که در کنکور سراسری شرکت می کنند، بنابراین لازم است که به یکسری نکات خاص توجه داشته باشند و بتوانند آزمون را به خوبی مدیریت کنند تا عوامل محیطی و شرایط و اتفاقات احتمالی موجب استرس و خراب شدن نتیجه کنکورشان نشود.

در این رالی بزرگ آمادگی علمی لازم است اما کافی نیست؛ دانش‌آموز باید در مدیریت زمان استعداد داشته باشد تا بتواند پاسخ سوال‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن بدهد. بنابراین یکی از فاکتور های مهم در برنامه ریزی کنکور ، یادگیری اصول کنترل زمان بوده که سبب می شود داوطلب به مدت زمانی که صرف پاسخگویی برای هر تست می کند توجه نماید. با بانک کتاب طلایی همراه باشید.

تفاوت کنکور با امتحانات تشریحی

از عمده ترین تفاوت هایی که کنکور با امتحانات تشریحی دارد این است که داوطلب باید در مدت زمان محدود پاسخ سوالات را بدهد. اینطور نیست که تمامی دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی معدل ۲۰ کسب کرده اند بتوانند در کنکور نیز موفق شوند. تنها تعدادی از این دانش آموزان که به مدیریت زمان واقف هستند می توانند رتبه های بالای کنکور را از آن خود کنند.

مدیریت زمان اهمیت زیادی در کسب رتبه قبولی دارد. سرعت بالا در پاسخ گویی به سوالات موجب می شود تا بتوانید مدیریت زمان داشته باشید.

پیشنهاد می‌شود: آموزش شگفت انگیز حسابان یازدهم

سرعت تست زنی

 

برخی از کار ها هست که می توانید در روز های قبل کنکور انجام دهید تا سرعت شما در تست زنی بالا رود. مثلا از کتاب های تست استفاده کنید و تایم بگیرید و سر یک تایم مشخص یکسری تعداد سوال مشخص را پاسخ دهید. یکی از دلایلی که موجب می شود سرعت بالایی در تست زنی داشته باشید؛ مطالعه عمیق کتاب های درسی است. برای این که بر نکات درسی به خوبی واقف شوید و بتوانید تست ها را با سرعت بالا بزنید یکسری کتاب ها هست که به شما کمک می کنند.

کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز، کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و کتاب شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران درسنامه هایی دارند که نکات را عمیقا و مفهومی بیان می کنند. و با مطالعه دقیق آن ها مطالب در ذهن شما گنجانده شده و به راحتی آن ها را فرا می گیرید.

این تنها یک روش برای بالا بردن سرعت عمل بود. تکنیک های دیگری هم هستند که موجب می شوند سرعت عمل شما در تست زنی بالا رفته و بتوانید به خوبی جلسه کنکور را مدیریت کنید.

نحوه مدیریت جلسه کنکور : انواع تکنیک

 تکنیک ضربدر منها

هنگام خواندن سوال کنکور با سه وضعیت روبرو می شویم:

یک. سوال را بلد نیستیم

دو. بلد هستیم ولی وقت گیر است

سه . سوال را بلد هستیم و حل می کنیم

دسته  اول: سوالات ساده

سوالات را می خوانیم و در حین خواندن به جواب می رسیم و جواب را داخل پاسخنامه وارد می کنیم.

دسته دوم: سوالات شک دار و زمان بر

سوالاتی که یادگیری ناقص بوده و در پاسخ گویی بین دو گزینه شک داریم. کنار این سوال ها علامتی مشخص مثل ضربدر به نشانه شک دار بودن قرار می دهیم. حسابان درسی است که در این میان بیش از بقیه درس ها زمان را از داوطلب میگیرد. از بهترین کتاب های این حوزه میتوان به حسابان یازدهم تست خیلی سبز اشاره کرد.

در پایان وقت، زمانی که تمامی سوالات را چک کردیم مجددا بررسی می کنیم. اگر توانستیم پاسخ دهیم در غیر این صورت علامت منها می گذاریم. این نشانه‌ی عدم پاسخ‌ گویی به سوال بوده و ازطرفی باعث می ‌شود کم‌ تر در پاسخ ‌نامه اشتباه وارد کنید .

پیشنهاد می‌شود: ۱۰ راه برای جلوگیری از عدم تمرکز در کنکور

دسته سوم

در نحوه مدیریت جلسه کنکور سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستیم و با یک علامت منفی آن ها را مشخص می کنیم. یعنی به طور کل از پاسخ گویی به این سوالات صرف‌نظر کردیم.

استراتژی بازگشت

این تکنیک نحوه مدیریت جلسه کنکور مخصوص افرادی است که ممکن است در جلسه وقت اضافه بیاورند و کمک می کند که در وقت اضافه و زمان ذخیره شده به سراغ کدام سوال ها و درس ها برگردد. در این روش داوطلبان باید سوالات وقت ‌گیر هر درس را با توجه به تکنیک ضربدر منها که در ابتدا اجرا نمودند شناسایی نموده و توجه کنند که کدام سوال ‌ها سخت بوده و با بررسی بار اول نمی توانند پاسخ دهند و این ویژه هر شخص است.

تکنیک زمان نقصانی

این تکنیک در نحوه مدیریت جلسه کنکور به شما کمک می کند تا فرصت مرور و پاسخگویی به سوالات علامت زده شده را داشته باشید. در این روش داوطلبان باید زمان پاسخ گویی را مدیریت کنند. داوطلب باید یک زمان برای هر درس کنار بگذارد تا بعد از اتمام سوالات دفترچه زمان اضافی برای مرور و پاسخ به تست هایی که نشاندار کرده، داشته باشند.

پیشنهاد می‌شود: ۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور

تکنیک وقفه در آزمون

زمان آزمون طولانی است و ممکن است کارایی برخی داوطلبان کاهش پیدا کند. این کاهش کارایی علاوه بر خستگی ذهنی موجب می شود که جسم نیز خسته شود. حرکات زیر را انجام دهید تا خستگی به سراغتان نیاید:

بر روی صندلی بدون حرکت نباشید و هر از گاهی دست ، پا ، کمر و گردن خود را تکان دهید .

بهتر است هر نیم ساعت یکبار  به مدت ۳۰ ثانیه به صندلی تکیه کامل دهید و چشمان خود را ببندید ،

عضلات خود را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید ، این کار به رفع خستگی ذهنی و خستگی جسمی شما کمک می کند.

ابتدا سوالات آسان را پاسخ دهید

همه سوالات کنکور امتیاز یکسانی دارند و داوطلب بهتر است برای پاسخگویی سوالات را دسته بندی کند. اگر سوالی به نظر شما سخت آمد روی آن پافشاری نکنید و به سراغ سوالات دیگر بروید. داوطلبان بهتر است برای هر درس برنامه ریزی کنند و با توجه به این موضوع که به چه درصدی از هر درس نیاز دارند، تعداد سوالاتی که باید جواب دهند را مشخص کنند. در این صورت می توانند زمان خود را بهتر مدیریت کنند.

پیشنهاد می‌شود: رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

پاسخگویی هدفمند داشته باشید

در نحوه مدیریت جلسه کنکور درصد متعادل در همه درس ها عامل موثری در افزایش نمره و تراز و رتبه است. هر درس را فقط در زمان پیش بینی شده جواب دهید.

حفظ روحیه هنگام برخورد با سوالات سخت

در نحوه مدیریت جلسه کنکور اگر پاسخ چند سوال را ندانستید روحیه خود را از دست ندهید. اگر سوالی سخت باشد برای همه سخت است. از دست دادن روحیه مساوی است با خراب کردن نتیجه کنکور است. اگر تجربی هستید و نمیخواهید در ریاضی کنکور تجربی که از سخت ترین دروس این رشته است روحیه تان را ببازید، کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه انتخابی ایده آل برای شماست.

برخی درس ها در بعضی رشته ها اهمیت ویژه تری دارند و کسب درصد بیشتر در این درس ها نتیجه کنکور را بهتر می کند. پس بهتر است عمیقا این دروس را مطالعه کنید و نکات را به خوبی فرا بگیرید تا بتوانید در روز کنکور به سرعت سوال ها را پاسخ دهید.

کتاب زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز و ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز و شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران کتاب هایی هستند که در یادگیری نکات کنکوری خیلی موثر بوده و به داوطلب کمک زیادی می‌کنند.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • جولای 4, 2022
  • 118 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...