کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها

کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها

[کل: 1 میانگین: 5]

کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها دغدغه این روزهای داوطلبان شده است. تمام افراد یک بار در طول زندگی خود با آزمون کنکور روبه رو شده اند. اگر دقت کنید خواب تنها مشکلی است که در این روزها اهمیت بالایی دارد و متاسفانه دست از سر انسان بر نمی دارد.

در دوران آمادگی کنکور آن چه که اهمیت بالایی دارد، مدیریت زمان است. یکی از راه حل های مدیریت زمان، سحر خیزی در دوران کنکور سراسری است. به همان اندازه که در این دوران  مطالعه بسیار مهم است، خواب کافی نیز اهمیت زیادی دارد.

درسی همچون زیست شناسی جامع کنکور جلد اول خیلی سبز ناز به تمرکز بالا دارد؛ بنابراین باید خواب کافی داشته باشید. باید برای خوابیدن در زمان کنکور نیز برنامه ریزی اصولی داشته باشید که علاوه بر عملکرد بهتر بدن در زمان مطالعه، کارایی ذهن خود را نیز بالا ببرید. در ادامه با کتاب طلایی همراه باشید تا راهکارهایی برای کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها در اختیار شما قرار دهیم.

 

روش هایی برای کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها

در دوران کنکور حتما با سوال هایی مانند چطور سحرخیز باشم یا چگونه صبح زود برای مطالعه بیدار شوم؟ از مواجه شده اید. در ادامه راه حل هایی را برای کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها در اختیارتان می گذاریم.

انتخاب محیط خواب مناسب

محیطی که در آن می خوابید و صبح قرار است در آن بیدار شوید، عاملی مهم برای سحر خیزی است. هر چند این عامل در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما مثلا برخورداری از اتاق خوابی منظم و مرتب و تمیز می تواند در سحرخیز بودن افراد نقش بسزایی داشته باشد. نظم و تمیزی اتاق سبب می شود که افراد احساس کنند سر زمانی که با خود قرار گذاشته اند از خواب بیدار شوند.

 

خواب کافی برای کنکور

ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز یکی از درس هایی است که نیاز به تمرکز زیاد دارد؛ بنابراین داوطلبان باید خواب کافی داشته باشند که در زمان مطالعه درس حساس ریاضی چرت نزنند. خواب کافی از عوامل اصلی است که سبب می شود افراد با سحرخیزی مشکل داشته باشند.

در اصل برخورداری از خواب کافی، کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها را چندین بار آسان تر می کند. این بدان معنی است که باید کمی با خودتان برای خوابیدن جدال کنید و بر نگرانی از دست دادن ساعات آخر شب غلبه کنید. البته جای نگرانی نیست، شما می توانید این ساعات را با سحر خیزی جبران کنید.

برنامه ریزی داشته باشید

برای مطالعه شیمی یازدهم واجب تک جلدی مبتکران حتما باید برنامه ریزی درست داشته باشید. برنامه ریزی با سحرخیزی به راحتی انجام می گیرد. نوشتن و یادداشت کردن کارهای مهم روز بعد باید انجام دهید می تواند اراده شما را در سحرخیزی محکم و قوی تر کند. هر چه اراده شما قوی تر شود، راحت تر می توانید سحرخیزی را تجربه کنید.

پیشنهاد می‌شود: ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور ریاضی ۱۴۰۲

برای کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها از کم شروع باید کرد

کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها: تصمیم ‌های بزرگ و ناگهانی هرگز آنطور که باید اتفاق نمی افتند. شاید شما تمام روزها ساعت ۱۰ صبح از خواب بیدار ‌شوید؛ بنابراین سعی نکنید خودتان را مجبور کنید که از فردا، هر روز صبح ساعت ۶:۰۰ از خواب بیدار ‌شوید.

شاید برای چند روز نتوانید این برنامه را اجرا کنید؛ اما خیلی زود دوباره به سیستم سابق خود باز می ‌گردد. همیشه هدف خود را به قسمت‌ های کوچک تقسیم کرده و از کوچک‌ ترین بخش شروع کنید. اگر هر روز ساعت ۹ صبح بیدار شوید، تصمیم بگیرید به مدت یک هفته ساعت ۸:۳۰ از رختخواب بلند شوید.

زمانی که هفته اول را با موفقیت به پایان برسانید، حالا نوبت آن است که ساعت بیدار شدنتان را از ۸:۳۰ صبح به ۸:۰۰ برسانید. همین‌طور کم کم ادامه بدهید تا به ساعت موردنظر خود برسید. با این کار ذهن شما کم کم به سحرخیزی عادت می کند.

 

موانع را برای سحرخیزی شناسایی و حذف کنید

آن مواردی که باعث می شوند شما نتوانید صبح زود از خواب بیدار شوید را شناسایی و حذف کنید.

  • دمای اتاق خود را پایین بیاورید؛ درنتیجه به راحتی پتو را کنار می زنید و از جایتان بلند می ‌شوید.
  • شب ‌ها تا مدتی در شبکه‌ های اجتماعی دوری کنید. زیرا شبکه های اجتماعی باعث می ‌شوند خواب کافی نداشته باشید.
  • دروس سخت مانند حسابان یازدهم تست خیلی سبز را در زمان معین و صبح مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌شود: جدیدترین منابع کنکور ریاضی

صبح خود را با هدف آغاز کنید

اگر صبح زود از خواب بیدار شوید و هیچ کار مفیدی انجام ندهید، قطعا برای روز بعد انگیزه ‌ای برای بیدار شدن ندارید. بهتر است از شب قبل برای فردا صبح برنامه‌ریزی دقیق و اصولی انجام دهید. دروسی که قرار است صبح بخوانید را مشخص کنید، کتاب‌ ها و وسایل مطالعه خود را روی میز بگذارید.

در ذهن خود فردایی پر از هدفی را تجسم کنید. با این کار، وقتی صبح زود از خواب بیدار ‌شوید، برنامه مشخصی برای گذراندن روز دارید و وقتی طبق برنامه پیش روید و به اندازه درس بخوانید، آنقدر از خودتان رضایت دارید که این کار را در روزهای دیگر نیز تکرار خواهید کرد.

پیشنهاد می‌شود: آموزش شگفت انگیز زیست شناسی جامع کنکور

 

کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها

برای کنکور و سحر خیز بودن به خود جایزه دهید

جایزه دادن همیشه راه ‌حل کاربردی به حساب می آید. منظور از جایزه دادن این نیست که برای خودتان یک کادوی گران قیمت خریداری کنید. به عنوان مثال می ‌توانید به خودتان قول دهید که هر روزی که زودتر از ساعت ۸ از خواب بیدار شدید، یک ساعت از روز را به تماشای فیلم مورد علاقه خود بپردازید.

فراموش نکنید جایزه برای زمانی خوب است که شما شروع به تغییر عادت روزانه‌ خود کرده‌ اید. در حقیقت زمانی که شما سعی دارید از این به بعد سحرخیزی را تجربه کنید. وقتی با استفاده از این راهکارها، به موفقیتی دست یافته اید و صبح زود بیدار شده اید، وقت آن است که قسمت جایزه دادن را حذف کنید.

تغییر عادت همیشه یکی از سخت‌ ترین کارها مخصوصا برای داوطلبان کنکور است، اما نتیجه ان آنقدر دلچسب و لذت بخش است که هرگز از آن پشیمان نخواهید شد. پیشنهاد می‌شود: بهترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور

راهکاری برای کنکور و سحر خیز بودن کنکوری ها

متخصصان به این نتیجه رسیده‌ اند که صبح ‌ها ذهن انسان راحت ‌تر می ‌تواند مطالب را در ذهن خود بسپارد. به همین دلیل است که سرعت یادگیری افراد در صبح مخصوصا صبح زود بسیار بیشتر از ساعات دیگر روز است. اگر قرار است مطلبی را در ساعات پایانی روز در ۲ ساعت یاد بگیرید، قطعا صبح زود به سراغش بروید، کمتر از یک ساعت نیاز خواهید داشت.

زمانی که صبح ‌ها مطالعه کنید، آن مطالب دیرتر از ذهن شما پاک خواهند شد. در حالی که در بقیه اوقات روز آنقدر مغزتان با دروس و اتفاقات مختلف پر می شود که ممکن است مطالب را فراموش کنید.

یکی از روش ‌های کاربردی برای سحرخیزی، شرکت در ازمون های آزمایشی است. وقتی ساعت ۸ صبح کلاس داشته باشید، دیگر بهانه ‌ای برای دیر بیدار شدن ندارید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • ژوئن 21, 2022
  • 111 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...