۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور

[کل: 1 میانگین: 5]

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور : کنکور سراسری، بزرگترین آزمون سنجش ورود به دانشگاه یکی از چالش‌ های مهم مسیر تحصیلی دانش آموزان است. هر ساله چند میلیون داوطلب برای قبولی در این آزمون و پذیرش در دانشگاه تلاش کرده و بیش از یک سال تمام را صرف رسیدن به هدف خود می‌ کنند اما از این تعداد تنها چند هزار نفر هستند که در دانشگاه و رشته مورد نظر خود پذیرفته می‌ شوند.

 این رقابت تنگاتنگ و سختی سوالات سبب شده که دوران کنکور به یکی از سخت ترین دوران‌ های زندگی تحصیلی افراد تبدیل شود و فشار روانی زیادی بر دانش آموزان تحمیل کند. این فشار گاها به شکل ناراحتی های روحی در آمده و ابعاد مختلف زندگی ایشان و حتی دوران پس از کنکور را در بر می گیرد.

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور: اما چطور می توان استرس شدید دوران کنکور را کنترل کرد؟ این یکی از سوالاتی ست که روانشناسان زیادی برای پاسخ آن تلاش کرده اند و با تحقیقات علمی و انجام آزمایشات پاسخ آن را دریافته اند. 

در حقیقت استرس کنکور شامل دو دلیل اصلی است. اولین مورد نداشتن آمادگی کافی و دیگری جو متشنج دوران کنکور است. اما ما در بانک کتاب طلایی مقاله ای گردآوری کرده ایم که برای هر دو این دلایل راه های کاربردی ارائه داده و با بررسی ۵ نوع موثر تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس، اضطراب این دوران را به حداقل برسانیم. با ما همراه باشید.

انتخاب منابع درست مطالعاتی، راه اساسی آمادگی و کاهش استرس کنکور

انتخاب منابع درست مطالعاتی، راه اساسی آمادگی و کاهش استرس کنکور

اگر با وجود ساعات زیادی که صرف درس خواندن می کنید نتیجه مورد نظر خود را دریافت نمی کنید و احساس می کنید برای کنکور آمادگی کافی را ندارید سپس همین موضوع سبب می شود استرس بیشتری را تحمل کنید، اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که منابع آموزشی خود را بررسی کنید و ببینید آیا واقعا این ها منابعی هستند که بتوانند شما را برای کنکور آماده کنند یا نه؟!

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور: برای شناخت منابع درست می توانید به سایت هایی مراجعه کنید که با اطلاع از مباحث کنکور و مباحث لازم شما را در انتخاب کتاب راهنمایی می کنند. به منظور راهنمایی شما برای خرید مناسب ترین منابع کنکور در ادامه به منابع کارآمد مهمترین دروس کنکور اشاره خواهیم کرد.

اگر دانش آموز تجربی هستید و به دنبال یک کتاب جامع و مفید برای آمادگی ریاضی کنکور خود می گردید، کتاب ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه را پیشنهاد می کنیم؛ این کتاب با سوالات طبقه بندی شده همراه پاسخنامه شما را برای ریاضی کنکور آماده خواهد کرد.

پس از درس ریاضی، شیمی دوازدهم جزو پر چالش ترین دروس برای دانش آموزان است. آمادگی برای این درس نیازمند حل تست های فراوان از یک منبع با کیفیت است که مبتکران این انتظار را برآورده می کند. تمامی دانش آموزان با هر سطح دانش شیمی می توانند با بهره گیری از کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان شیمی خود را تقویت کنند و بخش بزرگی از استرس خود را از بین ببرند.

تا به حال برای دروس کنکور تجربی گفتیم، و اما درس پر چالش حسابان کنکور ریاضی! بیشترین چالش دانش آموزان ریاضی در درس حسابان مربوط به سال یازدهم بوده و تسلط در این درس نیز وابسته به یک منبع آموزشی مناسب است. حسابان یازدهم تست خیلی سبز همه ویژگی های یک منبع با کیفیت حسابان را داراست. با مطالعه این منبع می توانید به تسلط خوبی در این درس دست پیدا کنید.

تمرینات تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور

تمرینات تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور

حال که با راه حل اصلی کاهش استرس آموزشی کنکور آشنا شدیم، قصد داریم ۵ تمرین تنفسی جهت کاهش استرس دوران کنکور را به شما معرفی کنیم.

به منظور کاهش استرس مراحل هر یک از انواع تنفس را پشت سر هم انجام دهید.

پیشنهاد می‌شود: انرژی مثبت سر جلسه کنکور

تنفس چهار، هشت، هشت

برای این نوع تنفس زبان خود را پشت دندان های جلویی تان قرار دهید و نگه دارید؛ حال به آرامی هوا را از این فضا بیرون دهید. سپس دهان خود را بسته و عمل دم را از طریق بینی و با ۴ شماره انجام دهید.  نفس خود را تا ۷ شماره نگه دارید و باز مثل اول تنفس طی ۸ ثانیه از طریق دهان عمل بازدم را انجام دهید.

این تمرین ساده تا حد زیادی استرس شما را کاهش داده و باعث آرامش اعصاب شما می شود.

تنفس آگاهانه (تمرین خود آگاهی)

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور: در این تمرین سعی کنید یک جای آرام نشسته و با نفسی عمیق تمرکز خود را بدست آورید؛ با تکرار کلمات و جملاتی مثبت و آرامش بخش ذهن خود را آرام کرده و احساس رهایی کنید. این کار را به مدت چند دقیقه انجام دهید و هر بار که احساس کردید تمرکز خود را از دست داده اید، مجددا با نفسی عمیق و عبارتی مثبت، آگاهانه به لحظه حال بیایید. این تمرین در تمام زندگی شما موثر است و تنش های ذهنی تان را آرام می کند.

تنفس منسجم

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور: یکی دیگر از تمرین های موثر در کاهش استرس تمرین تنفس منسجم یا رزونانسی است. در جای آرام دراز بکشید و چشمان خود را ببندید؛ در ۶ ثانیه با تنفس هایی آرام از طریق بینی عمل دم را انجام دهید و پس از آن با ریتمی آرام طی ۶ ثانیه نفس خود را بیرون دهید.

پیشنهاد می‌شود: تعیین هدف برای مطالعه کنکور 

 این مراحل را به مدت ده دقیقه پشت سر هم انجام دهید تا احساس آرامش کنید. پس از اتمام تمرین هم تا چند دقیقه حرکت نکنید و با تنفس و خودآگاهی تمرکز خود را افزایش دهید تا به طور کامل آرام شوید.

تمرین تنفس

تنفس لب غنچه ای

این تنفس نه تنها برای کاهش استرس بلکه برای بهبود بیماری های تنفسی کارآمد است.

برای انجام این تمرین در جایی آرام بنشینید و با بینی تنفس خود را شروع کنید. به مدت دو ثانیه عمل دم و سپس به مدت ۴ ثانیه در حالی که دهانتان را به صورت غنچه ای باز کرده اید عمل بازدم را انجام دهید. (برای تاثیر گذاری بیشتر خوب است این تمرین را ۵ ۶ بار در طول روز انجام دهید.) 

پیشنهاد می‌شود: جلوگیری از افکار منفی سر جلسه کنکور

تنفس چهار وجهی یا مربعی

۵ تمرین تنفسی برای جلوگیری از استرس کنکور: این تمرین جزو ساده ترین تمرین های تنفسی کاهش استرس است. برای انجام این تمرین آرام و راحت بنشینید، هوای درون ریه خود را در طول ۴ ثانیه خارج کنید؛ ۴ ثانیه صبر کنید و ریه خود را خالی نگه دارید؛ ۴ ثانیه برای عمل دم بشمارید و همچنین ۴ ثانیه نفس خود را حفظ کنید. این تمرین ریتم تنفس شما را به بهترین شکل تنظیم می کند و آرامش شما را افزایش می دهد.

در این مقاله سعی کردیم مطالب مفیدی در رابطه با راه های تنفسی و آموزشی کاهش استرس کنکور به شما ارائه دهیم. با انجام این تمرین ها می توانید استرس دوران کنکور خود را به حداقل برسانید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • سپتامبر 10, 2022
  • 114 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...