۹ تکنیک مقابله با افکار منفی در کنکور

۹ تکنیک مقابله با افکار منفی در کنکور

[کل: 1 میانگین: 5]

۹ تکنیک مقابله با افکار منفی در کنکور؛ بسیار طبیعی ست که با نزدیک شدن به آزمون‌های مهم استرس داوطلبان نیز بیشتر می‌شود و افکاری منفی به سراغ ایشان می‌آید.

به خصوص سد سنجش آزمون سراسری کنکور که آزمونی مهم و تعیین کننده برای بسیاری دانش آموزان است، با جو رقابتی سنگین و سوالاتی که هر ساله در حال پیشروی به سمت تحلیلی‌تر شدن هستند استرس و افکار منفی زیادی را بر دوش داوطلب و حتی خانواده‌اش می‌گذارد.

به خصوص با نزدیک شدن به آزمون کنکور دانش آموز مادام با خود فکر می‌کند که اگر در این آزمون پذیرفته نشود چه؟ اگر نتواند از پس سوالات بربیاید؟ اگر پشت کنکور بماند چه می‌شود؟! جواب خانواده و فامیل و دوست و آشنا را چه بدهد؟ پس از کنکور چه کند؟ آینده‌ شغلی‌اش چه می‌شود؟ این افکار با تحولات شرایط آزمون که به تازگی مطرح شده‌اند بیشتر هم می‌شوند…

اما به راستی راه مقابله با افکار منفی در کنکور چیست؟ توجه داشته باشید که اگر این افکار را مهار نکنید، نه تنها تمرکز درس خواندن و تست زدن را از شما سلب می‌کنند، بلکه با ایجاد تنش و عادت به استرس در وجود شما می‌توانند اثرات جبران ناپذیری به روح و جسمتان بگذارند. استرس و افسردگی زمینه ساز بسیاری بیماری‌های روحی و جسمی هستند. در این مقاله با بانک کتاب طلایی همراه باشید.

معرفی ۹ تکنیک مقابله با افکار منفی در کنکور

منابع آموزشی کارآمد تهیه کنید

• منابع آموزشی کارآمد تهیه کنید

اولین و مهمترین راه رهایی از افکار منفی و تنش زای کنکور این است که تمام تلاش خود را بکنید. با منابع درست و کارآمد آموزشی درس بخوانید و برای کنکور آماده شوید. اگر از منابع و روش مطالعه خود اطمینان داشته باشید، مسیر را با اطمینان بیشتر و استرس کمتری طی می‌کنید. اما با چه منابعی درس بخوانیم؟ در میان این همه تنوع کتاب چه منبعی واقعا می‌تواند ما را به تسلطی که در کنکور نیاز است برساند؟

منبعی که درسنامه‌ای خلاصه و مفید از نکات در اختیارتان قرار دهید، تست‌های طبقه بندی شده از آسان و آموزشی تا چالشی و زماندار و کنکور را پوشش دهد و با پاسخنامه‌ای جامع به رفع نواقص درسی‌تان کمک کند. معرفی بهترین منابع برای مهمترین دروس هر رشته:

پیشنهادی برای داوطلبان کنکور تجربی؛ درس شیمی بعد از زیست شناسی مهمترین و تاثیرگذارترین درس کنکور تجربی است. با توجه به تست‌های چالشی این درس باید یک منبع جامع و کارآمد برای آن در نظر بگیرید و با حل تست‌های آن در درس شیمی به تسلط برسید. کتاب شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان کتاب مفیدی است که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

پیشنهادی برای داوطلبان کنکور ریاضی؛ همان طور که می‌دانید ریاضی مهمترین درس کنکور شما است. با توجه به چالشی‌تر شدن سوالات ریاضی در چند سال اخیر باید تلاش خود را بیشتر کرده و از منابع جامع و مفید در این زمینه کمک بگیرید. کتاب ریاضی رشته تجربی جامع کنکور خیلی سبز یکی از این منابع است که با تست‌هایی در سه سطح شما را از درصد صفر ریاضی به صد می‌رساند.

اگر به دنبال تقویت خود در درس مهم حسابان نیز هستید می‌توانید از کتاب کامل و کاربردی حسابان یازدهم تست خیلی سبز کمک بگیرید. این کتاب با درس نامه مفید و موثر و سوالاتی استاندارد، شما را با سوالات کنکوری این درس آشنا می‌کند و می‌تواند منبع خوبی برای تسلط در حسابان پایه باشد.

• مثبت بیندیشید

فکر انسان در اغلب موارد به سراغ اتفاقات و احتمالات منفی می‌رود و شما را از توجه به نکات مثبت ماجرا باز می‌دارد. شما آگاهانه این جریان را متوقف کنید و به افکار مثبت گوش دهید. حتی رتبه یک کنکور هم در مقطعی به ناامیدی و این افکار منفی برخورده است. شما می‌توانید از پس کنکور برآیید فقط تلاش کنید.

• دستاوردهای مسیر را دست کم نگیرید

کنکور یک ماراتن سخت و طولانی است که علاوه بر نتیجه آزمون می‌تواند برایتان دستاوردهای شگفت انگیزی داشته باشد. بیشتر به این مسیر پر چالش بیندیشید و دستاوردهایی که در این مسیر کسب کرده‌آید هر چند کوچک را با خود مرور کنید و بابت آن‌ها به خود ببالید.

آگاهانه نشخوار فکری را متوقف کنید

• آگاهانه نشخوار فکری را متوقف کنید

اولین قدم برای متوقف کردن هر جریان این است که از وجود آن آگاه شوید. هر گاه دچار افکار مزاحم تکرار شونده شدید، آگاهانه به زمان حال بازگردید و به قدم پیش رویتان توجه کنید.

• استراحت کنید

بی وقفه درس خواندن شما را به موفقیت نمی‌رساند، بلکه این هوشمندانه و متعادل درس خواندن است که باعث موفقیت شما می‌شود. برای رهایی از افکار منفی و افسردگی و فرسودگی تحصیلی استراحت و تفریح و ورزش را در برنامه خود قرار دهید

• با مشاور صحبت کنید

به جهت اطمینان از برنامه و مسیرتان می‌توانید با مشاور تحصیلی مشورت کرده و در صورت نیاز تغییراتی در برنامه درسی‌تان اعمال نمایید. همچنین اگر احساس می‌کنید نیاز به صحبت با فردی آگاه را دارید، می‌توانید با مشاورین و روانشناسان با تجربه صحبت کنید.

• صبور باشید و روی پله بعد تمرکز کنید

موفقیت و نتیجه تلاش‌هایتان یک شبه نمایان نمی‌شود. صبور باشید و به تلاش‌هایتان ادامه دهید. تنها روی پله بعدی تمرکز کنید و به جلو حرکت کنید. تنها پله بعدی! از خود بپرسید الان باید چه کار کنم؟!

• به خواب خود اهمیت دهید

تنظیم ساعت خواب و خواب کافی تاثیر به سزایی در روحیات و تمرکز شما دارد. به خواب خود اهمیت دهید و ساعات بیولوژیک بدن را حفظ نمایید.

• خدا می‌بیند

از تو حرکت و از خدا برکت! در نهایت بدان که خدا تلاش‌های تو را می‌بیند و زندگی‌ات را به بهترین نحو رقم می‌زند. به او اطمینان کن که او تنها یاور و پشتوانه توست و یقینا سر بزنگاه به کمکت خواهد آمد. با اطمینان به خواست خداوند بزرگ و مهربان به تلاش‌هایت ادامه بده که در نزد خدا هیچ تلاشی ضایع نمی‌شود.

‫5/5 (1 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • نوامبر 21, 2022
  • 87 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...