10 راه جلوگیری از استرس کنکور

۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور

[کل: 1 میانگین: 5]

۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور : برای کسب رتبه بالا در کنکور سراسری سازمان سنجش باید راهکارهای جلوگیری از استرس کنکور را یاد بگیرید. دانش آموزان زیادی در زمان کنکور تمام اوقات را استرس و اضطراب دارند و همین امر باعث می شود از اهداف خود دورتر شوند. زیرا احساساتی همچون اضطراب تمرکز کافی را از فرد می گیرد.

این مسئله به یک معزل نیز برای داوطلبان تبدیل شده است، اما جای نگرانی نیست. اگر بتوانید راهکارهایی برای جلوگیری از استرس کنکور را بدانید، می توانید بر استرس خود غلبه کنید. با تمرکز کردن و دور انداختن احساسات پوچ همچون استرس می توانید نتیجه زحمات خود را در زمان آزمون ببینید.

احساس اضطراب و نگرانی در زمان حساس کنکور سراسری ممکن است عملکرد داوطلبان را در هر گروه از رشته های آزمایشی تضعیف کند. در ادامه با بانک کتاب طلایی همراه باشید تا روش هایی را برای جلوگیری از استرس کنکور در اختیارتان بگذاریم.

روش هایی برای جلوگیری از استرس کنکور

برای رفع استرس و اضطراب در زمان کنکور باید در ابتدا منشأ و عوامل ایجاد کننده آن را شناسایی کنید. روانشناختی یکی از منشأ استرس است و هر کدام از مؤلفه های روانشناختی که داوطلبان تجربه می کنند به دلیل اعتقاد، باور و تفکری است که در مورد یک فرآیند مانند کنکور در ذهن خود دارد. برای جلوگیری از استرس کنکور روش های زیرا را امتحان کنید.

استراحت کنید

۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور: شما زمان محدود و یک برنامه درسی به ظاهر نامحدود دارید. اما فراتر رفتن از خستگی به شما در حفظ اطلاعات کمک نمی کند. زمانی که احساس استرس کردید استراحت کنید و برای چند دقیقه از فضای مطالعه خود خارج شوید.

کمی پیاده روی کنید، هوای تازه و نور خورشید دریافت کنید یا موسیقی را روشن کنید و شاید هم آواز بخوانید. همه این فعالیت ها برای کاهش استرس شناخته شده اند و انجام آنها به مدت ۱۰ دقیقه در روز می تواند به سلامت ذهن شما کمک کند.

پیشنهاد می‌شود: ۱۴ روش ساده برای تست زنی در کنکور

مدیتیشن کنید

با توجه به تعداد حواس‌پرتی‌هایی که در زندگی‌مان داریم، تمرکز بر مطالعه برای دوره‌های طولانی می‌تواند دشوار باشد. وقتی این اتفاق برای شما می افتد و احساس بی قراری یا اضطراب می کنید، به مدیتیشن روی بیاورید. این می تواند با کمک یک برنامه یا حتی فقط پنج دقیقه بستن چشم ها و مرتب کردن افکارتان باشد. هر چیزی که برای شما مفید است.

 

رژیم غذایی سالم را حفظ کنید

برای جلوگیری از استرس کنکور رژیم مناسبی داشته باشید. حذف وعده های غذایی ممکن است ۲۰ دقیقه اضافی در روز به شما بدهد اما از نظر تمرکز هزینه بسیار بیشتری برای شما خواهد داشت. این در نهایت می تواند باعث افزایش سطح استرس شما شود. اطمینان حاصل کنید که صبحانه ای سالم و مغذی برای شروع پرانرژی روز خود و یک شام سبک تر میل کنید تا بلافاصله بعد از آن احساس خستگی و خواب آلودگی نکنید. مطمئن شوید که مقادیر کافی از تمام ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت می کنید. پیشنهاد می‌شود مطلب بهترین کتاب تست شیمی برای کنکور را مطالعه کنید.

یک جدول زمانی تنظیم کنید

۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور : مدیریت زمان می تواند همه چیز را تغییر دهد. اگر از قبل برنامه‌ریزی کنید، زمان‌هایی را برای همه فعالیت‌های روزانه اختصاص دهید، فهرستی اولویت‌بندی کنید که چه موضوعاتی را در چه زمانی و برای چه مدت مطالعه کنید، احساس می‌کنید کنترل بیشتری بر زندگی خود دارید. یک مطالعه نشان می‌دهد که دانش‌آموزانی که از مهارت‌های مدیریت زمان استفاده می‌کنند، اضطراب کمتری در امتحان دارند. اگر به برنامه ریزی علاقه دارید پس مقاله برنامه ریزی تابستان کنکور ۱۴۰۲ را از دست ندهید.

یک خواب خوب شبانه

یکی از روش های جلوگیری از استرس کنکور خوابیدن به اندازه کافی است. شما نمی توانید تمام شب را مطالعه کنید و سپس انتظار داشته باشید که روز بعد در وضعیت خوبی باشید. بدن انسان اینگونه عمل نمی کند. برای مطالعه درسی مانند شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان باید تمرکز کافی داشته باشید؛ بنابراین خواب کافی می تواند نقش بسزایی در افزایش تمرکز شما داشته باشد. خواب ناکافی، حتی فقط یک شب، بر توانایی ها و سطح استرس شما تأثیر می گذارد. مطمئن شوید که هر روز ۷ تا ۸ ساعت بدون وقفه بخوابید. بهتر است جهت درک بهتر مطلب رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه را بخوانید.

کمی ورزش کنید

ما مطمئن هستیم که از فواید شگفت انگیز ورزش می دانید. یکی از آنها این است که به کاهش استرس نیز کمک می کند. اگر این کافی نیست، تناسب اندام در طول امتحانات نیز مفید خواهد بود. بدن شما از نشستن طولانی مدت آنقدر آسیب نمی بیند و به راحتی بیمار نمی شوید.

پیشنهاد می‌شود: آموزش شگفت انگیز زیست شناسی جامع کنکور

محرک ها را شناسایی کنید

گاهی اوقات استرس ثابت است. مخصوصا زمانی که در حال مطالعه حسابان یازدهم تست خیلی سبز هستید. درس حسابان همچون شیمی دوازدهم تست مبتکران بهمن بازرگان از آن دسته دروسیی است که داوطلبان را هر روزه با چالش روبه رو می کند.

مواقع دیگر می آید و می رود. در طول دومی، معمولاً برخی از محرک‌ها وجود دارند که سطح استرس شما را افزایش می‌دهند. شناسایی آنها و کاهش قرار گرفتن در معرض آنها می تواند مفید باشد. اگر دوستی است که دائماً پیشرفت شما را قضاوت می کند، برنامه های رسانه های اجتماعی یا حتی برخی غذاها را بررسی می کند. سعی کنید اینها را برای همیشه از زندگی خود حذف کنید، یا حداقل تا زمانی که امتحانات شما تمام شود.

پیشنهاد می شود: کافئین برای مطالعه مصرف نکنید

با تکنیک های سرگرم کننده آزمایش کنید

۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور : یکی از راهکارهای جلوگیری از استرس کنکور مطالعه روزانه با روش های جذاب است. مطالعه روزانه از روی یک کتاب درسی می تواند خسته کننده و یکنواخت شود. جای تعجب نیست که می تواند منجر به استرس بی مورد شود. راه حل آسان این است که هر از گاهی تکنیک های جدیدی مانند ساختن فلش کارت یا تشکیل یک گروه مطالعه را امتحان کنید. این امر یادگیری را تقویت می کند، ذهن شما را دوباره انرژی می بخشد و به طور خودکار به شما در مقابله با استرس کمک می کند.

خود آزاری نکنید

این نکته را به یاد داشته باشید که برای مطالعه ریاضی جامع کنکور تجربی مهروماه هرگز خودآزاری نکنید. همیشه افرادی در اطراف شما هستند که سعی می کنند به شما فشار بیاورند. اما هیچ چیز نمی تواند بدتر از فشاری باشد که به خودمان وارد می کنیم. بسیاری از احساسات منفی مرتبط با انتظارات غیر واقعی هستند. شما در نهایت احساس شکست می کنید و دائماً از خود انتقاد می کنید. این منفی نگری می تواند منجر به آسیب های زیادی شود – نه فقط اکنون بلکه در دراز مدت. در عوض سعی کنید خود را تشویق کنید، پیروزی های کوچک را جشن بگیرید و تشویق کننده خود باشید.

کمک بگیرید

۱۰ راه جلوگیری از استرس کنکور : یکی دیگر از روش های جلوگیری از استرس کنکور این است که از اطرافیان کمک بگیرید. برای درسی همچون حسابان یازدهم تست خیلی سبز  باید از کمک دیگران نیز استفاده کنید. اگر سعی کرده‌ اید خودتان استرس خود را مدیریت کنید، اما جوابی نگرفتید، از اطرافیان بخواهید به شما کمک کنند. با والدینتان، خواهر یا برادر بزرگتر یا حتی معلمی که به آن اعتماد دارید، در مورد احساسی که دارید صحبت کنید. از آنها کمک بخواهید تا در صورت نیاز با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید.

‫0/5 (0 امتیاز )
  • ketabtalaee
  • ژوئن 26, 2022
  • 90 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...